Zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie w proteście przeciw działaniom izraelskich władz spowodowało wstrzymanie restrykcji podatkowych.

Władze Izraela zawiesiły we wtorek restrykcje podatkowe i inne działania wymierzone w kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie. – podała agencja AFP.

Jak podaje agencja, kancelaria premiera Netanjahu wydała oświadczenie zapowiadające utworzenie „profesjonalnej grupy”, która zaproponuje rozwiązanie w kwestii obciążeń podatkowych nałożonych na kościoły chrześcijańskie. Wstrzymane zostanie też ściąganie przez władze miasta kwestionowanych podatków, a sprawie sprzedaży nieruchomości przez wspólnoty chrześcijańskie ma przyjrzeć się izraelski minister ds. współpracy regionalnej Cachi Hanegbi. W tym czasie prace nad planowaną ustawą, która zdaniem chrześcijan ma dać izraelskim władzom możliwość zabierania nieruchomości na poczet niezapłaconych podatków, zostaną zawieszone.

Przywódcy jerozolimskich wspólnot chrześcijańskich nie odpowiedzieli jeszcze na gest izraelskich władz i, jak pisze AFP, nie jest jasne czy wkrótce otworzą Bazylikę Grobu Pańskiego.

Projekt ustawy, nad którą obraduje obecnie izraelski parlament, zakłada wywłaszczenie z ziemi właścicieli, którzy kupili swoje działki od kościołów chrześcijańskich i nałożenie gminy chrześcijańskie podatku od nieruchomości. Pod pretekstem zbyt dużych przywilejów, burmistrz Jerozolimy Nir Barkat, nałożył na chrześcijańskie gminy dodatkowe opłaty. Dzieje się tak mimo, że Wschodnia Jerozolima, w której znajduje się Stare Miasto, w świetle prawa międzynarodowego nie należy do Izraela lecz jest terytorium okupowanym. Izraelczycy prowadzą tam jednak inwestycje osadnicze, które mają za zadanie doprowadzić do judaizacji wschodnich dzielnic, co spotyka się z głośnymi protestami chrześcijan.

Planowana przez władze Izraela reforma wywołała sprzeciwy chrześcijańskiego duchowieństwa w mieście. W niedzielę zarządzający Bazyliką Grobu Pańskiego duchowni zdecydowali o jej zamknięciu. W oświadczeniu podpisanym przez prawosławnego atriarchę Teofila III, administratora apostolskiego łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, abp Pierbattistę Pizzaballę oraz Kustosza Ziemi Świętej Francesco Pattona napisano, że działania izraelskich władz są sprzeczne z historyczną pozycją Kościołów w Świętym Mieście Jerozolimie i ich stosunkami z władzami świeckimi na przestrzeni dziejów.

Jak pisaliśmy, we wtorek działania izraelskich władz skrytykował także prezydent Libanu Michel Aoun.

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply