Przedstawicie Kościołów w Jerozolimie zamknęli w niedzielę do odwołania Bazylikę Grobu Pańskiego w proteście przeciw izraelskim podatkom i polityce wywłaszczania.

O zamknięciu do odwołania Bazyliki Grobu Pańskiego poinformowali w niedzielę przedstawiciele trzech wspólnot opiekujących się wspólnie Bazyliką: kustosz Ziemi Świętej franciszkanin ojciec Francesco Patton, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy Teofil III i patriarcha Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Nurhan Manugian.

Jednocześnie wydali oni oświadczenie w reakcji na projektowaną ustawę i decyzje władz Jerozolimy, po której wspólnoty chrześcijańskie zostaną obciążone podatkiem od nieruchomości, z którego historycznie Kościoły były zwolnione. Podkreślono, że na poczet niezapłaconych podatków władze Jerozolimy chcą zajmować mienie kościelne, nieruchomości i rachunki bankowe.

ZOBACZ TAKŻE: Izraelski fiskus uderza w kościoły chrześcijańskie

W oświadczeniu przypomniano, że do tej pory respektowano i ceniono był wkład wspólnot chrześcijańskich w budowę szkół, szpitali i domów opieki w Ziemi Świętej, a prawa i przywileje tych wspólnot gwarantowano porozumieniami międzynarodowymi. Z powodu nowej polityki podatkowej gminy i proponowanej ustawy o wywłaszczeniu ziemi w Jerozolimie sprzedanej przez Kościoły od 2010 roku, opiekunowie Grobu Pańskiego oskarżają Izrael o systematyczny i bezprecedensowy atak na chrześcijan w Ziemi Świętej„.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Teofil III nazwał przepisy dyskryminującymi i rasistowskimi. Jego zdaniem przypominają ono prawa o podobnym charakterze zatwierdzane przeciwko Żydom w Europie w ciemnych okresach.

Po ogłoszeniu protestu przez opiekunów Bazyliki Grobu Pańskiego ministerialna komisja Knesetu przełożyła na następny tydzień zaplanowaną na niedzielę debatę dotyczącą ustawy.

 

Ustawa ma pozwolić państwu na wywłaszczenie w Jerozolimie gruntów sprzedanych od 2010 roku przez Kościoły anonimowym nabywcom. Według inicjatorki ustawy, Rachel Azarii, deputowanej z centrowej partii My Wszyscy, niejasne akty sprzedaży miały pozbawić tysiące mieszkańców Jerozolimy pewności co do warunków ich zamieszkania.

Hanan Aszrawi, przedstawiciela Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, wskazała, że Kościoły istniały na długo przed państwem Izrael. Chrześcijanie palestyńscy należą do najstarszej na świecie tradycji chrześcijańskiej o wielowiekowej ciągłej obecności w Palestynie – dodała. Oskarżyła Izrael o atakowanie Kościołów, kościelnych wspólnot, działaczy i kościelnej własności w celu utrzymywania wyłączności żydowskiej kontroli nad Jerozolimą.

Kresy.pl / dziennik.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz