Prawosławny patriarcha Jerozolimy nazwał ostatnie działania jakie podjął izraelski fiskus próbą wyrugowania chrześcijaństwa z miasta.

Głowy kościołów chrześcijańskich działających w Ziemi Świętej m.in. Patriarchatu Łacińskiego i Prawosławnego, Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, czy koptyjskich, syryjskich i etiopskich kościołów prawosławnych podpisały list protestacyjny przeciw działaniom jakie podjął izraelski fiskus.

My, przełożeni Kościołów w Jerozolimie, uważamy, że takie postanowienie jest sprzeczne z historyczną pozycją Kościołów w Świętym Mieście Jerozolimie i ich stosunkami z władzami świeckimi na przestrzeni dziejów – można przeczytać we wspólnym komunikacie wydanym przez przedstawicieli kościołów z terenu Ziemi Świętej.

ZOBACZ TAKŻE: Komitet chrześcijan i muzułmanów protestuje przeciw „judaizacji” Wschodniej Jerozolimy

Duchowym chodzi o plan zniesienia ulgi podatkowej, którą została wprowadzona jeszcze w czasach imperium otomańskiego. Na jej podstawie kościoły chrześcijańskie nie płaciły lokalnego podatku od nieruchomości. Izraelska rada miasta stwierdziła, że chrześcijanie posiadają zbyt szerokie przywileje. Ich zdaniem powinny one obejmować jedynie „miejsca kultu”. Obecnie kościoły mają nie płacić podatku również od posiadanych nieruchomości o innym charakterze, których naliczono ich 887. Na tej podstawie izraelski fiskus naliczył zaległości, które sięgają równowartości 190 mln dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem przełożonych kościołów chrześcijańskich jest to uderzenie w święty charakter Jerozolimy i utrudnienie ich posługi misyjnej. Grecki kościół prawosławny rozpoczął zbieranie zaległego podatku.

Od składania płatności na rzecz Izraela odwodzi chrześcijan Yusef Al-Mahmoud, rzecznik prasowy Autonomii Palestyńskiej. Uważa on, że obciążenia podatkowe są nową formą agresji przeciw okupowanej stolicy Palestyny – Jerozolimie. Podkreślił, że działania podatkowe mają posłużyć pozbyciu się Arabów ze Świętego Miasta, (część z nich jest chrześcijanami) i zostać użyte do skonsolidowania żydowskiego charakteru Jerozolimy.

Kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz