Libański prezydent krytykuje Izrael za restrykcje podatkowe wobec chrześcijan

Prezydent Libanu  Michel Aoun skrytykował plany izraelskich władz by opodatkować jerozolimskie kościoły chrześcijańskie podatkiem od nieruchomości.

Państwowa agencja informacyjna Libanu opublikowała specjalne oświadczenie prezydenta tego kraju w sprawie opodatkowania chrześcijańskich kościołów w Jerozolimie. Aoun, który sam jest chrześcijaninem, stwierdził, że plany izraelskiego rządu to „systematyczne uderzanie w obecność resztki chrześcijan na terytoriach okupowanych przez Izrael w celu usunięcia wszystkiego co nieżydowskie”. Aoun zaznaczył przy tym, że działania Izraelczyków „stoją w sprzeczności z prawem międzynarodowym, zwyczajami i konwencjami dotyczącymi miejsc modlitwy w Jerozolimie”.

Planowana przez władze Izraela reforma wywołała sprzeciwy chrześcijańskiego duchowieństwa w mieście. W niedzielę zarządzający Bazyliką Grobu Pańskiego duchowni zdecydowali o jej zamknięciu. „My, przywódcy kościołów odpowiedzialnych za Grób Pański oraz pozostałe święte miejsca w Jerozolimie wyrażamy głębokie zaniepokojenie obecnymi działaniami przeciwko kościołom oraz wspólnocie Chrześcijańskiej na Ziemi Świętej” – można przeczytać w oświadczeniu duchownych – „Rada miasta wydała skandaliczne nakazy zabierania mienia kościelnego za rzekome długi podatkowe. Krok ten jest sprzeczny z historyczną pozycją Kościołów w Świętym Mieście Jerozolimie i ich stosunkami z władzami świeckimi na przestrzeni dziejów”. Pod listem podpisali się prawosławny atriarcha Teofil III, administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa oraz Kustosz Ziemi Świętej Francesco Patton. W poniedziałek duchowni zadecydowali o przedłużeniu zamknięcia świątyni o kolejny dzień.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Projekt ustawy nad którą obraduje obecnie izraelski parlament zakłada wywłaszczenie z ziemi właścicieli, którzy kupili swoje działki od kościołów chrześcijańskich i nałożenie gminy chrześcijańskie podatku od nieruchomości. Pod pretekstem zbyt dużych przywilejów, burmistrz Jerozolimy Nir Barkat, nałożył na chrześcijańskie gminy dodatkowe opłaty. Dzieje się tak mimo, że Wschodnia Jerozolima, w której znajduje się Stare Miasto, w świetle prawa międzynarodowego nie należy do Izraela lecz jest terytorium okupowanym. Izraelczycy prowadzą tam jednak inwestycje osadnicze, które mają za zadanie doprowadzić do judaizacji wschodnich dzielnic, co spotyka się z głośnymi protestami chrześcijan.

We Wschodniej Jerozolimie żyje około 10-12 tys. chrześcijan. Znaczna większość z nich to arabscy Palestyńczycy.

middleeastmonitor.com/wprost.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz