Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie zostanie otwarta

Miejsce ukrzyżowania, śmierci, złożenia do grobu i zmartwychwstania Chrystusa będzie ponownie otwarte dla pielgrzymów.

Po wstrzymaniu przez Izrael restrykcji nałożonych na kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie przywódcy chrześcijan zdecydowali o otwarciu Bazyliki Grobu Pańskiego, która od niedzieli pozostawała zamknięta w proteście przeciwko działaniom izraelskich władz. – podała w środę Katolicka Agencja Informacyjna powołując się na gazetę Haaretz.

Przypomnijmy, że projekt ustawy, nad którą obradował izraelski parlament, zakłada wywłaszczenie z ziemi właścicieli, którzy kupili swoje działki od kościołów chrześcijańskich i nałożenie gminy chrześcijańskie podatku od nieruchomości. Pod pretekstem zbyt dużych przywilejów, burmistrz Jerozolimy Nir Barkat, nałożył na chrześcijańskie gminy dodatkowe opłaty. Zajęto konta bankowe domagając się od Kościoła katolickiego około 2,8 mln euro, od anglikańskiego 1,6 mln euro, od ormiańskiego 465 euro, a od grecko-prawosławnego 116 tys. euro. W odpowiedzi na te działania Kościoły zamknęły w niedzielę bazylikę wzniesioną w miejscu ukrzyżowania, śmierci , złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W wyniku tej presji premier Netanjahu zdecydował wczoraj o zawieszeniu wszystkich restrykcji oraz prac nad ustawą i zapowiedział powołanie komisji, której zadaniem jest zaproponowanie rozwiązań w kwestii obciążeń podatkowych nałożonych na kościoły chrześcijańskie.

W środę przedstawiciele Kościoła katolickiego, Kościoła grecko-prawosławnego oraz Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego podjęli decyzję o otwarciu bazyliki od czwartku. Zamknięcie tego wyjątkowego dla chrześcijan miejsca wywoływało rozgoryczenie pielgrzymów. Włodarze świątyni tłumaczyli, że nie mieli innego wyjścia.

Zdaliśmy sobie sprawę, że nikt nas nie słucha i dlatego zostaliśmy zmuszeni do wyciągnięcia konsekwencji i do takiej formy protestu, z powodu której osobiście bardzo ubolewam. To ostatnia rzecz, którą jako kustosz chciałbym zrobić: zamknąć to najważniejsze na świecie chrześcijańskie sanktuarium. Ale w tym sanktuarium nasze Kościoły się jednoczą i w ten sposób pokazujemy, że ten gest jest wspólnym protestem. Trzeba jasno powiedzieć, że my w żadnym wypadku nie dążymy do konfliktu z izraelskim państwem. Nie takie są nasze intencje. Mamy przecież dobre relacje i zawsze staramy się współpracować. – tłumaczył powody zamknięcia świątyni franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton.

Kresy.pl / KAI

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply