Jeszcze nigdy dobowy poziom odbioru gazu zgromadzonego w magazynach nie był w Europie tak duży w połowie grudnia.
Podczas doby gazowej 13 grudnia objętość gazu zmagazynowanego w całej Europie zmniejszyła się 0,73 pkt proc. To nowy rekord od początku sezonu kwalifikacyjnego. To także największy dobowy pobór dla tej daty w całej historii obserwacji stowarzyszenia Gas Infrastructure Europe (GIE), które prowadzone są od 12 lat.
Podająca w czwartek te informacje agencja Interfax przypomniała, że prognozy pogody zapowiadają dla regionu bezchmurną lub częściowo zachmurzoną pogodę z silnymi mrozami w nocy. Będzie to wymagało dalszego intensywnego spalania rezerw gazu.
Tymczasem wniosek o tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy jest na poziomie z poprzednich dni i miesięcy, podkreśliła agencja.
GTS Ukrainy (OGTSU) przyjął w czwartek od Gazpromu wniosek o tranzyt w ilości 42,4 mln m sześc. m, poinformowała sam ukraiński operator. W środę tak samo. Ukraińcy udostępnili przepustowość tylko dla jednego z dwóch punktów wejścia do systemu gazociągowego kraju – stacji „Sudża”. Wniosek nie został przyjęty dla korytarza przez stację „Sohraniwka”.
Ukraińcy twierdzą, że z powodu wojny nie mogą realnie zarządzać tłocznią Nowopskow. Korytarz przez Sohraniwkę zapewniał tranzyt ponad 30 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Rosyjski Gazprom uważa natomiast, że nie ma przesłanek do działania siły wyższej, podobnie jak nie ma przeszkód do kontynuowania działania w dotychczasowym trybie.
Według niemieckiej Federalnej Agencji Sieciowej, w tym tygodniu temperatura powietrza wyniesie 3,18 stopnia poniżej normy (średnia z ostatnich czterech lat), co również zapowiada wysokie zużycie „błękitnego paliwa”. W ubiegłym tygodniu prognoza temperatury powietrza w Niemczech wynosiła minus 2,38 stopnia powyżej normy.
Tymczasem według stowarzyszenia WindEurope produkcja energii elektrycznej z turbin wiatrowych w Europie w ciągu trzech dni tego tygodnia zapewniła średnio 11 proc. bilansu energetycznego w UE, po średnio 10 proc. w zeszłym tygodniu. W listopadzie wkład wiatraków był dwukrotnie większy.
Czytaj także: PGNiG odkryło dwa złoża gazu w Wielkopolsku
interfax.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!