Jeszcze nigdy dobowy poziom odbioru gazu zgromadzonego w magazynach nie był w Europie tak duży w połowie grudnia.

Podczas doby gazowej 13 grudnia objętość gazu zmagazynowanego w całej Europie zmniejszyła się 0,73 pkt proc. To nowy rekord od początku sezonu kwalifikacyjnego. To także największy dobowy pobór dla tej daty w całej historii obserwacji stowarzyszenia Gas Infrastructure Europe (GIE), które prowadzone są od 12 lat.

Podająca w czwartek te informacje agencja Interfax przypomniała, że prognozy pogody zapowiadają dla regionu bezchmurną lub częściowo zachmurzoną pogodę z silnymi mrozami w nocy. Będzie to wymagało dalszego intensywnego spalania rezerw gazu.

Tymczasem wniosek o tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy jest na poziomie z poprzednich dni i miesięcy, podkreśliła agencja.

GTS Ukrainy (OGTSU) przyjął w czwartek od Gazpromu wniosek o tranzyt w ilości 42,4 mln m sześc. m, poinformowała sam ukraiński operator. W środę tak samo. Ukraińcy udostępnili przepustowość tylko dla jednego z dwóch punktów wejścia do systemu gazociągowego kraju – stacji „Sudża”. Wniosek nie został przyjęty dla korytarza przez stację „Sohraniwka”.

Ukraińcy twierdzą, że z powodu wojny nie mogą realnie zarządzać tłocznią Nowopskow. Korytarz przez Sohraniwkę zapewniał tranzyt ponad 30 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Rosyjski Gazprom uważa natomiast, że ​​nie ma przesłanek do działania siły wyższej, podobnie jak nie ma przeszkód do kontynuowania działania w dotychczasowym trybie.

Według niemieckiej Federalnej Agencji Sieciowej, w tym tygodniu temperatura powietrza wyniesie 3,18 stopnia poniżej normy (średnia z ostatnich czterech lat), co również zapowiada wysokie zużycie „błękitnego paliwa”. W ubiegłym tygodniu prognoza temperatury powietrza w Niemczech wynosiła minus 2,38 stopnia powyżej normy.

Tymczasem według stowarzyszenia WindEurope produkcja energii elektrycznej z turbin wiatrowych w Europie w ciągu trzech dni tego tygodnia zapewniła średnio 11 proc. bilansu energetycznego w UE, po średnio 10 proc. w zeszłym tygodniu. W listopadzie wkład wiatraków był dwukrotnie większy.

Czytaj także: PGNiG odkryło dwa złoża gazu w Wielkopolsku

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz