Prezydent Ukrainy odbył drugą w ciągu kilku tygodni rozmowę z Władimirem Putinem. Omawiano kwestię konfliktu w Donbasie.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti rozmowa odbyła się w środę z inicjatywy prezydenta Ukrainy. Głównym tematem miał być konflikt w Donbasie i sposoby jego rozwiązania. Putin opowiedział się za podtrzymaniem zawieszenia broni. „Potwierdzona została także wyjątkowa ważność konsekwentnej realizacji porozumień mińskich włączając prawne aspekty zapewnienia DNR [Donieckiej Republice Ludowej] i LNR [Ługańskiej Republiki Ludowej] specjalnego statusu. W tym kontekście zaznaczona została niezbędność konstruktywnego dialogu między stronami, w tym w ramach mińskiej grupy kontaktowej” – można przeczytać w oświadczeniu Kremla.

Także w informacji ukraińskiej agencji UNIAN zaznaczono, że przedmiotem rozmów dwóch przywódców był status administracyjny terenu kontrolowanych przez donbaskich separatystów. Powołując się na komunikat służby prasowej Administracji Prezydent Ukrainy, UNIAN pisze, że Zełenski powiedział Putinowi, iż nie dostrzega konieczności przeprowadzenia zmian w ukraińskiej konstytucji. Tymczasem konstytucja Ukrainy definiuje ją jako państwo unitarne, podczas gdy separatyści o ile rozważają powrót w struktury państwa ukraińskiego to tylko na warunkach federalizacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

RIA Nowosti twierdzi, że bezpośrednią przyczyną inicjatywy Zełenskiego by rozmawiać z prezydentem Rosji była śmierć czterech ukraińskich żołnierzy na skutek wtorkowego ostrzału ze strony separatystów.  Także prezydent Ukrainy podkreślał konieczność przestrzegania rozejmu i mówił o wtorkowych ostrzałach. Prezydenci omówili także proces rozminowywania okolicy Stanicy Ługańskiej, co ma pozwolić na odbudowę mostu umożliwiającego komunikację między terenami kontrolowanymi przez dwie strony konfliktu.

Pierwszą rozmowę telefoniczną prezydent Ukrainy odbył z Władimirem Putinem 11 lipca.

ria.ru/unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz