Węgierscy deputowani zakarpackiej rady obwodowej demonstracyjnie wyszli z sali obrad w proteście przeciwko działaniom ukraińskich władz, które odbierają jako prześladowanie węgierskiej mniejszości.

W poniedziałek w Użhorodzie – stolicy obwodu zakarpackiego na Ukrainie odbywa się inauguracyjne posiedzenie rady obwodowej wybranej w wyborach samorządowych 25 października br. Jak podaje Ukrinform, podczas wyboru prezydium rady deputowani Partii Węgrów Ukrainy-Towarzystwa Kultury Węgrów Zakarpacia (KMKS) demonstracyjnie wyszli z sali.

Jak tłumaczył deputowany KMKS Josyp Borto, węgierska frakcja zdecydowała o bojkocie wyborów kierownictwa rady w proteście i w celu potępienia działań Służby Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzonych „na podstawie bezpodstawnych oskarżeń” w celu „zastraszenia Węgrów Zakarpacia”.

Po wygłoszeniu oświadczenia Borto węgierscy deputowani opuścili salę obrad.

Później Borto tłumaczył dziennikarzom, że bojkot wyborów prezydium jest protestem przeciw „politycznym prześladowaniom”. Z jego słów wynika, że bojkot dotyczy tylko obecnego posiedzenia a węgierscy deputowani mają zamiar „konstruktywnie” brać udział w dalszych pracach.

W wyniku wyborów do rady obwodu zakarpackiego weszli przedstawicieli 8 ugrupowań politycznych: „Rodzimego Zakarpacia” (17,8 proc. głosów i 12 mandatów), „Sługi Narodu (17,5 proc.; 11 mandatów), „Batkiwszczyny” (12,6 proc.; 8 mandatów), KMKS „Partii Węgrów Ukrainy” (11,6 proc.; 8 mandatów), „Drużyny Andrija Bałohy” (10,9 proc.; 7 mandatów), „Europejskiej Solidarności” (9 proc.; 6 mandatów), „Za przyszłość” (9 proc.; 6 mandatów) i „Platformy Opozycyjnej” (8 proc.; 6 mandatów).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy tydzień temu, inauguracja nowej rady gminnej w zamieszkanej przez Węgrów gminie Sjurte w obwodzie zakarpackim miała etniczny charakter. Z nagrania opublikowanego w mediach wynikało, że przewodniczący rady razem z deputowanymi odśpiewał węgierski hymn. Doniesieniami ze Sjurte zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jej funkcjonariusze sprawdzają, wykonując hymn Węgier podczas inauguracji nowej rady gminnej deputowani z mniejszości węgierskiej naruszyli prawo.

To nie jedyne działania wobec mniejszości węgierskiej podjęte w ostatnim czasie przez SBU. Funkcjonariusze tej służby przeprowadzili w poniedziałek przeszukania w siedzibie stowarzyszeń „O Instytut Węgierski” oraz Zakarpackiego Centrum Rozwoju Ekonomicznego. Ukraińska specsłużba wkroczyła też do mieszkania László Brenzovicsa, przewodniczącego Stowarzyszenia Kulturalnego Węgrów Zakarpacia (KMKS) oraz Partii Węgrów Ukrainy (UMP). SBU twierdzi, że wspomniane węgierskie organizacje charytatywne mogły podważać suwerenność Ukrainy na części jej terytorium, a niektórzy jej działacze dopuścić się zdrady państwowej. Służba twierdzi, że w czasie przeszukania wykryła materiały „popularyzujące ideę Wielkich Węgier” oraz „stworzenie na Zakarpaciu autonomii etnicznej”, co zakwalifikowano jako przykłady „działalności sprzecznej z prawem”. Działania SBU spotkały się z protestami władz w Budapeszcie.

Kresy.pl / Ukrinform / Zakarpattja Onłajn

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz