Ukraińska prokuratura rozpatruje możliwość celowego spowodowania wypadku, w którym zginęło pięciu ukraińskich politologów.

Ukraińscy śledczy podejrzewają, że wypadek drogowy, w którym zginęło pięciu ukraińskich politologów, wracających z konferencji w Warszawie, mógł być spowodowany umyślnie – wynika ze szczegółów śledztwa ujawnionych w poniedziałek przez Ukraińską Prawdę.

Przypomnijmy, że do tragicznego w skutkach wypadku doszło 6. września br. w okolicach Rokitna w obwodzie rówieńskim na Ukrainie. Pięciu politologów – Ołeksandr Masłak, Ołeksij Kurinnyj, Ołeksandr Nikonorow, Wołodymyr Karahiaur i Serhij Popow – wracało do domu z Warszawy, gdzie brali udział w konferencji o Międzymorzu. Około godziny 7. czasu kijowskiego ich Opel Omega zderzył się z ciężarówką DAF jadącą z naprzeciwka. Wkrótce po wypadku Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy napisał na Facebooku, że prawdopodobnie kierowca samochodu osobowego zasnął za kierownicą, bądź nie opanował pojazdu na zakręcie a próba uniknięcia zderzenia przez kierowcę ciężarówki okazała się nieskuteczna.

Jak podała w poniedziałek Ukraińska Prawda, z postanowienia sądu rejonu peczerskiego w Kijowie wynika, że kierowca ciężarówki „mając zamiar bezprawnego spowodowania śmierci dwóch lub więcej osób” umyślnie doprowadził do zderzenia z samochodem, którym jechali politolodzy. Według śledczych w przestępstwie mogła brać udział jeszcze jedna osoba, która kontaktowała się z kierowcą DAF-a za pomocą komórki zarejestrowanej u operatora Kyjiwstar. Z wnioskiem o ujawnienie bilingów właśnie tej osoby zwrócili się ukraińscy śledczy do kijowskiego sądu. Sąd przychylił się do ich wniosku.

Jak pisze Ukraińska Prawda, umyślne zabójstwo jest jedną z wersji sprawdzanych w toku śledztwa.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Mazowszanin jeden
    Mazowszanin jeden :

    Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy jawnie kłamał, że prawdopodobnie kierowca samochodu osobowego zasnął za kierownicą, bądź nie opanował pojazdu na zakręcie a próba uniknięcia zderzenia przez kierowcę ciężarówki okazała się nieskuteczna. Tam była dłuuuga prosta, żadnego zakrętu. Wystarczy zobaczyć zdjęcia w poniższym linku i tam widać drogę w obie strony od rozbitego auta.
    https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/pieciu-ukrainskich-politologow-zginelo-wracajac-konferencji-o-miedzymorzu-warszawie-foto/