Ukraińska prokuratura rozpatruje możliwość celowego spowodowania wypadku, w którym zginęło pięciu ukraińskich politologów.

Ukraińscy śledczy podejrzewają, że wypadek drogowy, w którym zginęło pięciu ukraińskich politologów, wracających z konferencji w Warszawie, mógł być spowodowany umyślnie – wynika ze szczegółów śledztwa ujawnionych w poniedziałek przez Ukraińską Prawdę.Przypomnijmy, że do tragicznego w skutkach wypadku doszło 6. września br. w okolicach Rokitna w obwodzie rówieńskim na Ukrainie. Pięciu politologów – Ołeksandr Masłak, Ołeksij Kurinnyj, Ołeksandr Nikonorow, Wołodymyr Karahiaur i Serhij Popow – wracało do domu z Warszawy, gdzie brali udział w konferencji o Międzymorzu. Około godziny 7. czasu kijowskiego ich Opel Omega zderzył się z ciężarówką DAF jadącą z naprzeciwka. Wkrótce po wypadku Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy napisał na Facebooku, że prawdopodobnie kierowca samochodu osobowego zasnął za kierownicą, bądź nie opanował pojazdu na zakręcie a próba uniknięcia zderzenia przez kierowcę ciężarówki okazała się nieskuteczna.

Jak podała w poniedziałek Ukraińska Prawda, z postanowienia sądu rejonu peczerskiego w Kijowie wynika, że kierowca ciężarówki „mając zamiar bezprawnego spowodowania śmierci dwóch lub więcej osób” umyślnie doprowadził do zderzenia z samochodem, którym jechali politolodzy. Według śledczych w przestępstwie mogła brać udział jeszcze jedna osoba, która kontaktowała się z kierowcą DAF-a za pomocą komórki zarejestrowanej u operatora Kyjiwstar. Z wnioskiem o ujawnienie bilingów właśnie tej osoby zwrócili się ukraińscy śledczy do kijowskiego sądu. Sąd przychylił się do ich wniosku.

Jak pisze Ukraińska Prawda, umyślne zabójstwo jest jedną z wersji sprawdzanych w toku śledztwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Mazowszanin jeden
    Mazowszanin jeden :

    Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy jawnie kłamał, że prawdopodobnie kierowca samochodu osobowego zasnął za kierownicą, bądź nie opanował pojazdu na zakręcie a próba uniknięcia zderzenia przez kierowcę ciężarówki okazała się nieskuteczna. Tam była dłuuuga prosta, żadnego zakrętu. Wystarczy zobaczyć zdjęcia w poniższym linku i tam widać drogę w obie strony od rozbitego auta.
    https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/pieciu-ukrainskich-politologow-zginelo-wracajac-konferencji-o-miedzymorzu-warszawie-foto/