Zatrzymano podejrzanego o organizację ataku na węgierski ośrodek w Użhorodzie

Ukraińskie organa ścigania poinformowały, że domniemany organizator napadu na węgierską placówkę kulturalną w Użhorodzie został zatrzymany i aresztowany.

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przy współpracy prokuratury obwodu zakarpackiego zatrzymali w środę 8. sierpnia br. osobę podejrzewaną o organizację podpalenia w lutym br. budynku w Użhorodzie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej na Zakarpaciu. – podała służba prasowa prokuratury obwodu zakarpackiego.

Do zatrzymania domniemanego zleceniodawcy ataku doszło w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie. Prokuratura nie podała personaliów zatrzymanej osoby, jak i jej obywatelstwa, co każe przypuszczać, że był to obywatel ukraiński.

W czwartek 9. sierpnia decyzją sądu wobec zatrzymanej osoby zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu bez możliwości wniesienia kaucji.

Jak podała ukraińska prokuratura, zatrzymany jest podejrzany o zlecenie podpalenia węgierskiego ośrodka, które nastąpiło 27. lutego br. Około godziny 3. w nocy do budynku wrzucono przez okno ładunek wybuchowy, który eksplodował powodując pożar. Spłonęło około 25 metrów kw. powierzchni wewnątrz obiektu, lecz nikomu nic się nie stało. Osoby podejrzewane o dokonanie tego napadu zostały zatrzymane na Ukrainie – okazali się oni mieszkańcami Czerkas i Kropywnyckiego. Wkrótce potem gubernator Zakarpacia Hennadij Moskal twierdził, że zleceniodawcą ataku był pracownik ministerstwa bezpieczeństwa Naddniestrza, który zbiegł do tej enklawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że budynek Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie został zaatakowany także 4. lutego br. Napastnicy zaatakowali budowlę koktajlem Mołotowa. W wyniku ataku nikt nie został poszkodowany, a pożar został szybko ugaszony.  O sprawstwo tego czynu Ukraińcy oskarżyli dwóch Polaków – Adriana M. i Tomasza Sz. Zostali oni w Polsce zatrzymani przez ABW i trafili do aresztu. Obaj są członkami radykalnego ugrupowania nacjonalistycznego Falanga. Trzecia osoba podejrzewana o związek z tą sprawą – Michał P. – została wypuszczona za kaucją.

Kresy.pl / zak.gp.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz