84-letni Mechti Łogunow został uznany za winnego zdrady państwa ukraińskiego.

Sąd jednego z rejonów w Charkowie skazał na 12 lat więzienia 84-letniego mieszkańca Charkowa Mechti Łogunowa uznając go winnym zdrady państwa ukraińskiego. – podał we wtorek portal Ukraińska Prawda powołując się na komunikat ukraińskiej prokuratury.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według służby prasowej prokuratury obwodu charkowskiego Łogunow kierował grupą, która „zbierała dla Rosji informacje o zamówieniach dla ukraińskiej armii”.

Jak napisano w komunikacie prokuratury, udało jej się dowieść przed sądem, że Łogunow zbierał informacje należące do instytucji naukowych, które stanowią tajemnice państwowe. W przyszłości tajemnice te miały być przekazane rosyjskim służbom.

„Działając na szkodę obronności i bezpieczeństwa państwowego Ukrainy zbierał informacje odnośnie państwowego obronnego zamówienia, które jest realizowane przez jeden z naukowych centrów miasta na podstawie umów z ministerstwem obrony narodowej” – twierdzi ukraińska prokuratura.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wpadła na trop Łogunowa w ubiegłym roku i został on zatrzymany 17. sierpnia 2017 roku, jak pisze Ukraińska Prawda, „jako organizator grupy, która była przygotowana przez rosyjski wywiad”. We wrześniu 2017 roku oskarżono go o zdradę państwową. SBU w ramach śledztwa stwierdziła, że mężczyzna utworzył agenturalną grupę składającą się z 18 osób – informatorów, a także ludzi, którzy mieli wykonywać zadania dywersyjne.

Jak podawano, 83-letniego wówczas szefa grupy, którego Ukraińska Prawda nazywa „watażką”, zatrzymano po przejęciu przez niego danych stanowiących tajemnicę wojskową. Podczas przeszukania znaleziono u niego środki techniczne „przekazane przez przedstawicieli rosyjskich specsłużb w celu przekazywania danych”. U jednego z członków jego grupy miano znaleźć broń i materiały wybuchowe.

We wrześniu 2017 roku rosyjski portal Argumenty i Fakty cytował wypowiedź córki Łogunowa, z której wynikało, że nie wierzy ona w winę swojego ojca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: charkowskiego separatystę skazano na 6 lat więzienia

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz