Wołodymyr Ruban, podejrzewany przez śledczych o planowanie wspólnie z Nadią Sawczenko wielkiego zamachu terrorystycznego w centrum Kijowa i siłowego przejęcia władzy, wyjechał z Ukrainy – podał w piątek portal Ukraińska Prawda powołując się ukraińską prokuraturę. Niespełna dwa tygodnie temu Ruban i Sawczenko zostali przez sąd zwolnieni z aresztu.

„Ruban wyjechał z Ukrainy. Sąd poinformował go na ostatnim posiedzeniu, że następne odbędzie się 7. maja. Środka zapobiegawczego wobec niego nie obrano” – powiedziano Ukraińskiej Prawdzie w prokuraturze. W związku z brakiem środka zapobiegawczego Ruban miał pełne prawo do wyjazdu za granicę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ukraińska Prawda nie podała, do jakiego kraju wyjechał wspólnik Nadii Sawczenko, ani czy ma on zamiar powrócić na Ukrainę. Portal zwrócił się o komentarz do adwokata Rubana oraz Państwowej Służby Przygranicznej.

Wołodymyr Ruban był kierownikiem Centrum Uwalniania Jeńców „Korpus Oficerski”. Z racji tej funkcji brał udział w rozmowach dotyczących uwalniania jeńców wziętych do niewoli podczas walk w Donbasie.  W marcu br. aresztowano go pod zarzutem uczestnictwa w przerzucie broni z terenów znajdujących się pod kontrolą donbaskich separatystów w celu ataku na Radę Najwyższą – ukraiński parlament. Wkrótce po nim do aresztu trafiła deputowana Nadia Sawczenko, która miała pozostawać w nim w zmowie. Spiskowcy mieli planować zamachy m.in. na prezydenta Poroszenkę, ministra spraw wewnętrznych Awakowa i sekretarza Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Turczynowa. W poniedziałek 15. kwietnia oboje zostali wypuszczeni z aresztu przez sąd w Kijowie. Sąd podjął taką decyzję, ponieważ upłynął termin dotychczasowego środka zapobiegawczego w postaci aresztu, a „nowy nie został wyznaczony”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz