Wjatrowycz: Poroszenko realizował program ukraińskich nacjonalistów a Zełenski chce mnie usunąć

Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz udzielił we wtorek wywiadu rozgłośni Hromadskie, w którym stwierdził, że administracja prezydenta Zełenskiego szuka osoby na jego stanowisko. Wyjaśnił także, że startuje do parlamentu z listy partii byłego prezydenta Poroszenki, ponieważ faktycznie to on „realizował program nacjonalistów”.

Występując w programie „Nyni wże” Wjatrowycz potwierdził wcześniejsze spekulacje, że jego przyszłość na stanowisku szefa ukraińskiego IPN jest zagrożona. „Jest wystarczająco dużo informacji o próbach znalezienia zastępstwa dla mnie na tej posadzie. Obecnie koncepcja jest taka, że instytutu nie będą likwidować, ponieważ to może wywołać zbyt wielkie oburzenie, natomiast Wjatrowycza trzeba sprzątnąć” – mówił Wjatrowycz potwierdzając, że chodzi o plany kancelarii prezydenta Zełenskiego. W jego opinii jest to związane z krytyką, jaka spotykała Zełenskiego z jego strony w związku z proponowaną polityką „humanitarną”, czyli podejściem Zełenskiego do relacji z separatystycznymi republikami w Donbasie.

Możliwa utrata posady po lipcowych wyborach parlamentarnych (szefa UIPN mianuje premier Ukrainy) jest jednym z głównych motywów, dlaczego Wjatrowycz zdecydował się na przejście do polityki. Zdaniem Wjatrowycza mandat deputowanego parlamentu pozwoli mu na obronę osiągnięć ostatnich 5 lat.

Dopytywany o to, dlaczego zdecydował się na start w wyborach z listy partii Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki, a nie ze wspólnej listy partii nacjonalistycznych (m.in. Swobody, Prawego Sektora i Korpusu Narodowego), Wjatrowycz wyjaśnił, że idzie „z tymi, kto faktycznie realizował program nacjonalistów”.

„Trzeba oddać, że to właśnie drużyna Petra Poroszenki realizowała te postulaty” – mówił szef UIPN wymieniając punkty z programu nacjonalistów, które zostały zrealizowane w ostatnich 5 latach, takie jak uznanie UPA oraz podniesienie statusu języka ukraińskiego. „Wydaje mi się, że ta drużyna jest wystarczająco efektywna, by kontynuować tę politykę wzmacniania ukraińskiej narodowej tożsamości.” – dodawał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: Sława Ukrainie to hasło banderowskie

Kresy.pl / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz