W związku z sytuacją na Zakarpaciu węgierskie władze doradziły swoim obywatelom, by wstrzymali się przed podróżowaniem do tego regionu w najbliższych dniach.

Węgry wezwały swoich obywateli do powstrzymania się przed podróżowaniem do obwodu zakarpackiego na Ukrainie w dniach od 16 do 18. marca br. – podał w czwartek portal zaxid.net powołując się na komunikat konsulatu Węgier w Użhorodzie.

Węgierska placówka napisała, że „ze względu na delikatną polityczną i społeczną sytuację w regionie, a także w celu uniknięcia możliwych prowokacji” węgierskim grupom oraz indywidualnym turystom we wskazanych dniach nie zaleca się podróżowania do obwodu zakarpackiego, szczególnie do niektórych miast jak Chust i Użhorod, a także na Przełęcz Werecką.

PRZECZYTAJ: Wicepremier Ukrainy otwarła mauzoleum zabitych przez „polskich i węgierskich okupantów”

Zalecenie ukraińskich dyplomatów ma niewątpliwie związek „marszem chwały bohaterów” zaplanowanym na 17. marca w Użhorodzie przez ukraińskie organizacje nacjonalistyczne. Jak napisano na facebookowym profilu „Karpacka Sicz” w Marszu Chwały Bohaterów Karpackiej Ukrainy wezmą udział bojownicy i aktywiści takich organizacji jak „Tryzub” im. Stepana Bandery, Prawego Sektora i C14. „Radzimy komukolwiek, kto stanie nam na przeszkodzie, dobrze pomyśleć przed tym, jak stanie się wrogiem nacjonalistów” – zagrozili nacjonaliści anonsując marsz.

Przypomnijmy, że Marsze Chwały Bohaterów Karpackiej Ukrainy są organizowane w rocznicę proklamowania Karpato-Ukrainy, efemerycznego tworu parapaństwowego powstałego wskutek ukraińskiej irredenty wobec władz Czechosłowacji. Kres istnieniu Karpato-Ukrainy już w marcu 1939 r. przyniosło zajęcie tego obszaru przez Węgry, bo przed rozbiorowym traktatem z Trianon z 1920 r. Zakarpacie należało do węgierskiej monarchii.

Dwa lata temu na marszu ukraińskich nacjonalistów w Użhorodzie wznoszono m.in. okrzyki „Węgrzy na noże”. W listopadzie ub. roku podczas demonstracji Swobody w Berehowie – najważniejszym ośrodku węgierskiej kultury na Ukrainie, ukraińscy nacjonaliści zrzucili flagę Węgier z budynku rady miejskiej. Na opublikowanych w internecie nagraniach słychać było wznoszone przez nacjonalistów hasła, m.in. „Pamiętaj obcy, tu gospodarzem jest Ukrainiec”, „Jedna rasa, jednej naród, jedna ojczyzna to Ukraina”, „Nasza ziemia, nasi bohaterowie”, „Sława Ukrainie-herojam sława”, „Sława nacji-śmierć wrogom” itp.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry domagają się wysłania na Zakarpacie misji OBWE

Kresy.pl / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply