Doradca z Biura Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz twierdzi, że Rosjanie nie walczą już o kontrolę nad stolicą tego państwa.

Arestowycz twierdzi, że wojska rosyjskie nie zamierzają zdobywać nie tylko Kijowa, ale też Charkowa, który został przez nich otoczony, czy Odessy, która ciągle znajduję się za linią frontu. Rosjanie mieli uznać takie rozwiązanie za nierealne, w niedzielę taki pogląd Arestowycza przytoczyła agencja informacyjna UNIAN.

Arestowycz w czasie konferencji prasowej uznał, że rosyjska ofensywa będzie teraz miała na celu osiągnięcie postępów terytorialnych w Donbasie. „Rosja w ciągu tygodnia – dwóch tygodni wycofa wojska z obwodów kijowskiego i charkowskiego i przerzuci je do Donbasu. Oni zrozumieli, że nie uda się zdobyć wielkich miast, ogłosili zakończenie pierwszej fazy <<operacji specjalnej>> i rozpoczęciu drugiej – <<wyzwolenia Donbasu>>” – zacytowała UNIAN.

„Oni mają teraz trzy zadania” – ocenił Arestowycz – „Okrążyć nasze wojska w strefie OOS [operacji w Donbasie], w pełni okupować Mariupol i utrzymać Południe. Jeśli oni stracą Chersoń, to załamie się cała okupacja Mariupola. I to wszystko. Zajmowania Kijowa, Charkowa, Odessy nie będzie”.

 

24 lutego Rosja zaczęła zbrojny atak na Ukrainę z użyciem różnych rodzajów broni. W ciągu miesiąca oddziały rosyjskie z dwóch stron podeszły pod Kijów, otoczyły Czernihów i Charków, zajęły obwód chersoński oraz większą część obwodów ługańskiego i donieckiego. Przy pomocy rakiet Rosjanie razili cele także na zachodzie Ukrainy.

Dwa dni temu strona rosyjska ogłosiła, że głównym celem prowadzonych działań zbrojnych jest „wyzwolenie Donbasu”.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz