Ustawa o budżecie obronnym USA na rok 2020, zezwala Kongresowi na sprzedaż Ukrainie systemów obrony przybrzeżnej i rakiet przeciwokrętowych. To kolejne pociski rakietowe po rakietach Javelin, które trafią na Ukrainę.

Po miesiącach negocjacji Izba Reprezentantów i Komisja Sił Zbrojnych Senatu opracowały projekt ustawy budżetu obronnego USA (National Defense Authorization Act – NDAA). Wielkość budżetu opiewa na 738 mld dolarów, z czego 71,5 mld zostanie przeznaczonych na zagraniczne operacje wojskowe. W tym tygodniu projekt trafi pod głosowanie do Senatu i prawdopodobnie zostanie zaakceptowany bez poprawek. Ostatnim krokiem będzie podpis Donalda Trumpa, który już zapowiedział akceptację ustawy w przedstawionym kształcie.

Jak powiedział w piątek wicepremier Ukrainy Dmytro Kuleba, nowa broń będzie „idealnie pasować” do kutrów patrolowych, które Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych. Sprzęt na razie pozbawiony jest uzbrojenia, choć Kuleba zapowiedział dalsze rozmowy z przedstawicielami USA w celu pozyskania kolejnych jednostek.

Czytaj także: Do portu w Odessie dotarły dwa kutry patrolowe podarowane Ukrainie przez USA

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej wicepremier Ukrainy spotkał się z przedstawicielami obu izb Kongresu oraz urzędnikami administracji prezydenta. Jak stwierdził, po zaakceptowaniu ustawy o budżecie obronnym, jego celem będzie „dopilnowanie, aby postanowienia w niej zawarte stały się rzeczywistością”.

Polityk przyznał, że jego wizyta w Waszyngtonie odbywa się w cieniu procedury impeachmentu wszczętej przeciwko Donaldowi Trumpowi, jednak jego zdaniem Ukraina jest „użytecznym partnerem dla USA i sojuszników z NATO w zakresie bezpieczeństwa w akwenie Morza Czarnego” i sytuacja wewnętrzna Stanów Zjednoczonych nie powinna istotnie wpłynąć na stosunki między dwoma narodami. „Ukraina jest naturalnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na świecie. W walce o globalne przywództwo, którą teraz obserwujemy, Ukraina jest ważnym elementem układanki” – powiedział Kuleba.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Od rozpoczęcia konfliktu w Donbasie i aneksji Krymu w 2014 r., Stany Zjednoczone przeznaczyły już ponad 1,5 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Sfinansowano m.in. zakup nowoczesnych karabinów snajperskich, lekkich pojazdów opancerzonych, dronów rozpoznawczych, granatników przeciwpancernych, radarów przeciwartyleryjskich, sprzętu do walki elektronicznej oraz komunikacji, sprzętu noktowizyjnego i lekkiego wyposażenia osobistego. Zezwolono także na sprzedaż rakiet przeciwpancernych typu Javelin, które już znajdują się na wyposażeniu siły zbrojnych Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / defensenews.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    UczSieHistorii :

    Nasz największy sojusznika dał nam za darmo chociaż jeden taki pocisk czy trzeba będzie kupić i przepłacić 10-io krotnie? W ogóle co oni tak ich wspierają czyżby wielki plan Syjonu stworzyć tutaj lokalny konflikt pomiędzy Polską-Ukrainą-Białorusią i może Węgrami, a później po takiej wojence przejąc i zasiedlić te tereny jak za dawny Chazarskich czasów?