Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko uważa, że prace poszukiwawcze na cmentarzu w Hruszowicach powinny być kontynuowane. Oczekuje on także odbudowania pomnika UPA, ponieważ znaleziono pod nim ludzkie szczątki, przy czym Rozenko nie ma pewności, czy byli to upowcy.

Wicepremier Rozenko, który jest także współprzewodniczącym (wraz z wicepremierem Glińskim) polsko-ukraińskiej międzyrządowej grupy ds. dialogu historycznego, skomentował przebieg prac IPN na cmentarzu w Hruszowicach dla ukraińskiej agencji informacyjnej UNN.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dzięki tym pracom [w Hruszowicach – red.] i ich rezultatom zburzono co najmniej jeden mit, jaki niestety rozpowszechniały polskie media, o tym że pomnik w Hruszowicach stał na pustym miejscu i nie ma tam żadnych pochówków, i że nie ma to nic wspólnego z upamiętnieniem. Dziękuję polskim kolegom za to że pomogli obalić ten mit. To znaczy, że już nie będzie sporu, że pomnik w Hruszowicach był postawiony na miejscu rzeczywistych pochówków. – powiedział Rozenko.

Jak pisze UNN, fakt znajdowania się pochówków pod pomnikiem jest dla Rozenki argumentem za jego odbudowaniem przez polską stronę. Według niego Ukraina nigdy nie zrezygnowała z postulatu odbudowania obiektu w Hruszowicach i jest to stały punkt rozmów z Polakami.  – Moim zdaniem pojawiło się teraz więcej argumentów za tym, żeby ten pomnik został odbudowany – uważa Rozenko. Sam fakt przeprowadzenia poszukiwań przy udziale Ukraińców Rozenko uznał za pozytyw.

Jednocześnie ze słów Rozenki wynika, iż nie ma on pewności, czyje szczątki znaleziono w Hruszowicach.

Żeby nie wyszło tak, że z początku będzie postawiona jakaś teza a potem trzeba będzie ją prostować. – mówił ukraiński wicepremier dodając, że obecnie w badanie sprawy powinni zostać zaangażowani „prawdziwi eksperci i historycy”. Według niego strona ukraińska może polecić Polakom ekspertów, którzy „fachowo i bez polityki” zbadają szczątki.

Rozenko opowiedział się także za kontynuowaniem prac w Hruszowicach.

Powiedziałbym nawet, że nie trzeba koncentrować się tylko na tym miejscu, może warto zrobić jeszcze jakieś działania nieco dalej odnośnie prowadzenia badań. Dlatego że jest oczywiste, że tam są, sądząc ze wszystkiego, jakieś masowe groby. – powiedział Rozenko wskazując, że ewentualne przyszłe prace powinny być wykonywane wspólnie przez Polaków i Ukraińców.

Przypomnijmy, że wyniki prac specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN świadczą o tym, że w miejscu dawnego pomnika w Hruszowicach nie było pojedycznych czy zbiorowych pochówków członków UPA.

CZYTAJ TAKŻE: Wicepremier Ukrainy: IPN zaprosił nas do badań w Hruszowicach

Kresy.pl / UNN

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • lp
   lp :

   @bob Bandery stosują starą metodę dr Goebbelsa – powtórz kłamstwo sto razy a stanie się prawdą. Metoda prosta ale skuteczna. Wystarczy looknąć np. na onet czy inne ścieki aby przekonać się, że idiotów wierzących w takie brednie nie brakuje.

 1. Beresteczko1651
  Beresteczko1651 :

  Już mi się nie chce tego powtarzać – to są skutki traktowania banderowskiego bydła jak ludzi. Oni to biorą jako oznakę słabości i bezczelnie wykorzystają łżąc, insynuując, plując i ujadając. A warszawskie debile z pokorą i uległością będą to znosić bo są za słabi i tchórzliwi, żeby zareagować jak na Polaków przystało.

 2. wnuk rezuna
  wnuk rezuna :

  Jakiekolwiek porozumienie z chamskim nacjonalistycznym idiotą, jest jak widać wyraznie, kto jeszcze nie zrozumiał…absolutnie niemożliwe !!!
  Co gorsza, ten zakłamany debil, nawet siedząc po uszy w gównie korupcji, złodziejstwa i zbrodniczej ideologii ludobójczego banderyzmu, lekceważy Polskę i Polaków, traktując nas jo jakiś kraik 3ciej kategorii w stosunku do „ukraińskiego mocarstwa”, którego naród świeci gołymi dupami ze swoich wysokich palm. Ale że palmy wysokie więc patrzą na nas z góry i plują nam w twarz..

  • jwu
   jwu :

   @wnuk rezuna Kraje wymienione przez Ciebie, są jak dwa psy.Jeden trzymany na krótkiej smyczy i w kagańcu,a drugi biega luzem. Ten drugi, co chwilę podbiega i obszczekuje pierwszego ,bo wie ,że mu nic nie zrobi,mając ograniczoną swobodę.

 3. tagore
  tagore :

  Jak widać nie chodziło o wyjaśnienie sprawy ,a o jej dalsze podgrzewanie. Ściągnięcie ekspertów międzynarodowych nic tu nie zmieni.Likwidacja swapu może ich nieco otrzeźwi,
  a Ekshumacje zamordowanych Polaków wypada zrobić pod egidą ONZ.