Pawło Rozenko, wicepremier Ukrainy oświadczył, że polski Instytut Pamięci Narodowej zaprosił Ukraińców do obserwacji prac archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach, które mają wykazać, czy pochowano tam członków UPA.

Wicepremier Ukrainy powiedział w niedzielę w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Bykowni pod Kijowem: Byłoby niedobrze, gdyby odbywało się to bez udziału strony ukraińskiej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Wcześniej sekretarz ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta skrytykował polski IPN z powodu nieuzgodnienia z Ukraińcami badań w Hruszowicach. Widzimy, niestety, że polski IPN nadal nastawiony jest na pogłębianie konfrontacji, a nie na dialog – ocenił Szeremeta.

ZOBACZ TAKŻE: Wiceszef MSZ Ukrainy uzależnia wznowienie ekshumacji od odnowienia „pomników UPA” w Polsce

Po tym sygnale strony ukraińskiej zostaliśmy usłyszani i dziś razem z naszymi polskimi partnerami zastanawiamy się, w jakiej formie i kto będzie uczestniczył w tych pracach. Dostaliśmy zaproszenie od polskiego IPN do udziału w badaniach – powiedział Rozenko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według komunikatem IPN prace archeologiczne na cmentarzu w Hruszowicach zostaną przeprowadzone 24-25 maja. Celem zaplanowanych badań jest ustalenie, czy w miejscu istniejącego do dnia 26 kwietnia 2017 roku pomnika upamiętniającego działalność UPA znajdują się pochówki członków tej ukraińskiej formacji – można przeczytać w komunikacie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozenko: Wznowienie prac ekshumacyjnych w zamian za ochronę ukraińskich miejsc pamięci w Polsce

Wicepremier Ukrainy wraz z polskim wicepremierem Piotrem Glińskim współpracują przy poszukiwaniach rozwiązania konfliktu polsko-ukraińskiego, który wybuchł w 2017 r. po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach. W odpowiedzi Ukraińcy zakazali poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

Rozenko powiedział, że po swojej lutowej wizycie w Warszawie czeka na wizytę Glińskiego w Kijowie. Oczekujemy na tę wizytę. Jej termin zostanie ustalony. Interesuje nas – sądzę, że zarówno stronę ukraińską, jak i polską – nie tyle formalna wizyta, co porozumienie w sprawach dotyczących szeregu kwestii – zapowiedział.

Dodał również, że pomiędzy Ukrainą i Polską cały czas trwają kontakty. Ze stosunków ukraińsko-polskich należy usunąć retorykę antypolską i antyukraińską. Wydaje mi się, że w ciągu tego półrocza odnotowujemy postępy i jest zrozumienie, że nie należy grać takimi sytuacjami – podkreślił wicepremier Ukrainy.

Kresy.pl / dzieje.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz