Ukraińska dyplomacja chce jak najszybszych rozmów z dyplomatami USA i Wielkiej Brytanii w sprawie działań Rosji wobec Kijowa.

Memorandum Budapeszteńskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa zostało podpisane w 1994 r. przez Ukrainę, Rosję, USA i Wielką Brytanię. Trzy mocarstwa zobowiązały się w nim do poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w zamian z jej rozbrojenie nuklearne czyli likwidację arsenału broni atomowej jaką Ukraińcy “odziedziczyli” po Związku Radzieckim. Memorandum nie miało jednak rangi traktatu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do stron Memorandum o jak najszybsze przeprowadzenie konsultacji w sprawie stanu przestrzegania jego warunków. Ukraińcy domagają się “natychmiastowego przerwania agresji Rosji przeciw Ukrainie”, jak pisze agencja informacyjna UNIAN. W kategoriach tych władze Ukrainy przedstawiają staranowanie przez Rosjan jednego z ukraińskich okrętów i zajęcie go i dwóch innych oraz aresztowanie ich załóg do czego doszło w Cieśninie Kerczeńskiej 25 listopada. “Ten bezpardonowy i podstępny atak jest dalszym ciągiem agresji Rosji przeciw Ukrainie” – można przeczytać w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

Ukraińska dyplomacja przypomniała, że 24 lata temu Rada Najwyższa przegłosowała ratyfikację Traktatu o nierozprzestrzenianiu właśnie dlatego, że mocarstwa zobowiązały się do gwarantowania bezpieczeństwa Ukrainy, a szczególnie do nieużywanie siły zbrojnej przeciw temu państwu.

W zeszłym roku minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin mówił w USA o konieczności rewizji Memorandum Budapesztańskiego.

unian.net/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Co ty Klimkin i twoje banderowskie MSZ pitolicie.Memorandum Butapesztańskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa z 1994r to jak każde memorandum tylko notatka do zapamiętania lub do decyzji.To tylko oświadczenie przedstawiające poglądy rządów na sprawę będącą przedmiotem rokowań-to jeszcze nie zobowiązująca umowa.

 2. jwu
  jwu :

  Klimkin poczytaj sobie ,co przyrzekli szefowie NATO Gorbaczowowi, na spotkaniach w Berlinie (1990-1991) ? I co zostało z tych deklaracji? A wy ciągle wyjeżdżacie z tą bronią atomową,która trafiła tam, gdzie było jej miejsce przeznaczenia.W sumie to szkoda ,że Polacy nie kupili pary głowic od sowietów,jak ci wycofywali się z Polski .

  • uvara
   uvara :

   @jwu oni się domagają, nie proszą, sugerują, czy opiniują o nie… DOMAGAJĄ! Jest takie angielskie przysłowie “beggars can’t be choosers” jak ulał pasuje do obecnych włądz w Kijowie.

   A poza tym jaką moc prawną ma memorandum? Dali dupy już wtedy popdisując nic nie znaczący świstek, na który sie teraz powołują jakby to był jakiś prawnie zobowiązujący dokument.

   • jwu
    jwu :

    @uvara “Domagają się”,to u nich nic nowego.Inne kraje proszą ,a oni tradycyjnie domagają się.Chodząc na spacery,zauważyłem pewną prawidłowość,a mianowicie: jakaś tam osoba prowadzi dwa psy na smyczy, jednego dużego i małego .Duży idzie spokojnie na nikogo nie zwraca uwagi,za to ten mały ciągle szczeka i jest bardzo zaczepny.Tym sobie tłumaczę obecne zachowanie władz kraju za rzeką.

 3. Willgraf
  Willgraf :

  należy przestać uważać Ukraine za państwo – to kraj terrorystyczny z bandytami w kierownictwie ! ..Liczę ,ze Węgry wydalą banderowskich ambasadorów w ich zasranych hajdawerach..DOŚĆ TOLEROWANIA TEGO BANDEROWSKIEGO TWORU
  …II RP nigdy nie uzna Ukrainy banderowskiej NIGDY !