Ukraińska dyplomacja chce jak najszybszych rozmów z dyplomatami USA i Wielkiej Brytanii w sprawie działań Rosji wobec Kijowa.

Memorandum Budapeszteńskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa zostało podpisane w 1994 r. przez Ukrainę, Rosję, USA i Wielką Brytanię. Trzy mocarstwa zobowiązały się w nim do poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w zamian z jej rozbrojenie nuklearne czyli likwidację arsenału broni atomowej jaką Ukraińcy „odziedziczyli” po Związku Radzieckim. Memorandum nie miało jednak rangi traktatu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do stron Memorandum o jak najszybsze przeprowadzenie konsultacji w sprawie stanu przestrzegania jego warunków. Ukraińcy domagają się „natychmiastowego przerwania agresji Rosji przeciw Ukrainie”, jak pisze agencja informacyjna UNIAN. W kategoriach tych władze Ukrainy przedstawiają staranowanie przez Rosjan jednego z ukraińskich okrętów i zajęcie go i dwóch innych oraz aresztowanie ich załóg do czego doszło w Cieśninie Kerczeńskiej 25 listopada. „Ten bezpardonowy i podstępny atak jest dalszym ciągiem agresji Rosji przeciw Ukrainie” – można przeczytać w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

Ukraińska dyplomacja przypomniała, że 24 lata temu Rada Najwyższa przegłosowała ratyfikację Traktatu o nierozprzestrzenianiu właśnie dlatego, że mocarstwa zobowiązały się do gwarantowania bezpieczeństwa Ukrainy, a szczególnie do nieużywanie siły zbrojnej przeciw temu państwu.

W zeszłym roku minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin mówił w USA o konieczności rewizji Memorandum Budapesztańskiego.

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Co ty Klimkin i twoje banderowskie MSZ pitolicie.Memorandum Butapesztańskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa z 1994r to jak każde memorandum tylko notatka do zapamiętania lub do decyzji.To tylko oświadczenie przedstawiające poglądy rządów na sprawę będącą przedmiotem rokowań-to jeszcze nie zobowiązująca umowa.

 2. Avatar
  jwu :

  Klimkin poczytaj sobie ,co przyrzekli szefowie NATO Gorbaczowowi, na spotkaniach w Berlinie (1990-1991) ? I co zostało z tych deklaracji? A wy ciągle wyjeżdżacie z tą bronią atomową,która trafiła tam, gdzie było jej miejsce przeznaczenia.W sumie to szkoda ,że Polacy nie kupili pary głowic od sowietów,jak ci wycofywali się z Polski .

  • Avatar
   uvara :

   @jwu oni się domagają, nie proszą, sugerują, czy opiniują o nie… DOMAGAJĄ! Jest takie angielskie przysłowie „beggars can’t be choosers” jak ulał pasuje do obecnych włądz w Kijowie.

   A poza tym jaką moc prawną ma memorandum? Dali dupy już wtedy popdisując nic nie znaczący świstek, na który sie teraz powołują jakby to był jakiś prawnie zobowiązujący dokument.

   • Avatar
    jwu :

    @uvara „Domagają się”,to u nich nic nowego.Inne kraje proszą ,a oni tradycyjnie domagają się.Chodząc na spacery,zauważyłem pewną prawidłowość,a mianowicie: jakaś tam osoba prowadzi dwa psy na smyczy, jednego dużego i małego .Duży idzie spokojnie na nikogo nie zwraca uwagi,za to ten mały ciągle szczeka i jest bardzo zaczepny.Tym sobie tłumaczę obecne zachowanie władz kraju za rzeką.