Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBO) nałożyła sankcje na dwóch ukraińskich oligarchów – Dmytra Firtasza i Pawła Fuksa.

Jak podała agencja prasowa Ukrinform, na piątkowym posiedzeniu RNBO podjęła decyzję o nałożeniu sankcji na Dmytra Firtasza i Pawła Fuksa. Poinformował o tym na briefingu prasowym sekretarz RNBO Ołeksij Daniłow.

Daniłow wyjaśnił, że sankcje wobec Fuksa zostały nałożone w związku z działalnością firmy Golden Derrick, a wobec Firtasza – z powodu „jego udziału w biznesie tytanowym”.

Według sekretarza ukraińskiej rady bezpieczeństwa z ustaleń Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wynika, że dostawy tytanu trafiają do wojskowych zakładów w Federacji Rosyjskiej. „Nie możemy pozwolić, aby to trwało dalej” – powiedział Daniłow.

Zgodnie z jego słowami RNBO nałożyła również sankcje na firmy bezpośrednio związane z kompleksem wojskowo-przemysłowym Federacji Rosyjskiej, które wykorzystują tytan w sferze wojskowej.

Daniłow zaznaczył, że sankcje wobec Pawła Fuksa zostały nałożone w związku z sytuacją związaną z firmą Golden Derrick, która w latach 2012-2013 otrzymała poza konkursem koncesje na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

W związku z tym Daniłow podkreślił, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony „nie pozwoli nikomu na otrzymywanie preferencji od państwa i nie ma znaczenia, kiedy to się stało, ponieważ bogactwa naturalne są strategicznym zasobem Ukrainy”.

Według portalu Strana.ua sankcje zostały nałożone także na rosyjskiego miliardera Michaiła Szełkowa oraz Siergieja Czemiezowa. Szełkowa portal nazywa „współwłaścicielem największego na świecie producenta tytanu” i „partnerem Boeinga”.

Jak podaje portal Zaxid.net, Dmytro Firtasz jest właścicielem większości ukraińskich regionalnych spółek gazowych, przedsiębiorstw metalurgicznych i innych dużych firm. Firtasz przebywa w Austrii od 2014 roku, gdzie trwa proces jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest podejrzany m.in. o pranie brudnych pieniędzy i korupcję. Pawło Fuks był blisko związany ze zmarłym w 2020 roku merem Charkowa Hennadijem Kernesem i oligarchą Ihorem Kołomojskim. Jego struktury finansowały ukraiński kanał telewizyjny Nasz, należący do deputowanego Jewhena Murajewa, oraz partię „Dowiriaj Sprawam” kierowaną przez Kernesa i mera Odessy Hennadija Truchanowa. W 2017 roku odkupił od byłego ministra energetyki i przemysłu węglowego z czasów Janukowycza Eduarda Stawyckiego i polityka Bloku Opozycyjnego Jurija Bojki biznes gazowy. W tym samym roku, według rankingu magazynu „Focus”, Fuks zajął 24 miejsce w rankingu 100 najbogatszych ludzi na Ukrainie z majątkiem 270 milionów dolarów.

Od początku lutego br. niemal każde posiedzenie RNBO (które odbywają się co piątek) kończy się decyzją o nałożeniu sankcji na osoby (w tym obywateli Ukrainy) i podmioty, które ukraińskie władze uznają za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, przy czym pojęcie to jest rozciągane bardzo szeroko. Sankcje nałożono już m.in. na trzy kanały telewizyjne związane z prorosyjską opozycyjną partią Platforma Opozycyjna-Za Życiem (do doprowadziło do ich zamknięcia), niektórych deputowanych tej partii, przewoźników lotniczych wykonujących loty pasażerskie z Kijowa do Moskwy, czy na prywatnych właścicieli złóż surowców mineralnych na Ukrainie (argumentując, że zgodnie z konstytucją złoża stanowią własność narodu ukraińskiego). Sankcjami objęty został także prorosyjski polityk i oligarcha Wiktor Medwedczuk.

Kresy.pl / ukrinform.ua / strana.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz