24 sierpnia, z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, ukraińscy weterani zorganizują w centrum Kijowa niezależny od władz „Marsz Obrońców Ukrainy”. W ubiegłym roku, gdy marsz odbył się po raz pierwszy, wzięło w nim udział pod banderowskimi flagami wielu ukraińskich radykałów.

Jak podała w poniedziałek agencja Ukrinform, o planach organizacji drugiego „Marszu Obrońców Ukrainy” jego organizatorzy opowiedzieli na konferencji prasowej. Według szefa organizacji „Weteranśke braterstwo” Dmytra Szatrowskiego marsz pójdzie w następującym porządku: najpierw rodziny poległych, potem weterani, którzy odnieśli rany na wojnie, za nimi przedstawiciele rannych podczas wydarzeń na Majdanie. Kolejni uczestnicy uroczystości będą maszerować reprezentując poszczególne regiony kraju – jako pierwsza pójdzie kolumna kijowian a za nią kolumny z innych obwodów kraju.

Demonstranci mają zamiar przejść przez Majdan Niezależności, gdzie planują wykonać „nieduży performance”.

Organizatorzy marszu podkreślili, że impreza odbędzie się bez udziału partii politycznych. Wezwali także uczestników marszu do przestrzegania kwarantanny, czyli utrzymywania dystansu społecznego i obowiązku noszenia maseczek.

Anton Kołumbet, przedstawiciel Ruchu Weteranów Ukrainy, zapowiedział, że aktywiści będą domagać się podczas marszu przyjęcia pod obrady parlamentu projektu ustawy „O ochronie państwowości przed kolaboracją i agentami wrogiego wpływu”. Ustawa ta ma wprowadzić prawną definicję „kolaboracjonizmu jako współpracy z wrogiem, sprzyjania prowadzeniu działań agresywnych, udzielania pomocy wrogowi w przygotowaniu i prowadzeniu agresji”, jak mówił Kołumbet.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku  prezydent Wołodymyr Zełenski odszedł od zwyczaju organizowania defilady wojskowej z okazji święta 24 sierpnia i ogłosił, że zamiast parady odbędzie się uroczysty Pochód Godności, a państwo przeznaczy blisko 300 mln hrywien (niecałe 12 mln dol.), na premie dla wojskowych. W związku z tym organizacje weteranów zorganizowały własny marsz pod nazwą „Marsz Obrońców Ukrainy”, w którym wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Jak pisaliśmy, na marszu dało się zauważyć liczną reprezentację ukraińskich środowisk nacjonalistycznych.

Kresy.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz