Ukraińskie ministerstwo edukacji rekomendowało do nauki geografii uczniów klas 8 ukraińskich szkół kuriozalny podręcznik, w którym przekonuje się m.in., że przodkowie współczesnych Francuzów, Hiszpanów czy Portugalczyków, mogli pochodzić z „ukraińskiej Galicji”. Gdy o podręczniku stało się głośno, informacja o nim zniknęła ze strony internetowej ukraińskiego ministerstwa edukacji.

Podręcznik „Geografia. 8 klasa”, którego autorami są Petro Maslak i S. Kapyrułyna, został wydany i zatwierdzony przez ukraińskie ministerstwo edukacji w 2016 roku. Wydrukowano go całkowicie na koszt państwa w Kamieńcu Podolskim i rozesłano do szkół. W sobotę zawartość podręcznika opisały Ukraińskie Nowyny.

W podręczniku zasugerowano, że przodkowie współczesnych Francuzów, Hiszpanów, mieszkańców Izraela, Palestyny oraz innych państw mogli pochodzić z „ukraińskiej Galicji”. Chodzi o krainy, w których nazwie występuje cząstka „gal” – na przykład Portugalia, Galilea, Galia czy Galicja w Hiszpanii. Według autorów podręcznika nazwy tych krajów czy regionów mogą wskazywać na ukraińskie pochodzenie ich mieszkańców.

Osobliwych rzeczy uczniowie 8. klas na Ukrainie mogli się też dowiedzieć o genetycznym pochodzeniu niektórych innych narodów. I tak, zdaniem P. Maslaka i S. Kapyrułyny, „słowiańskojęzyczni” Rosjanie mają pochodzenie ugrofińskie, Bułgarzy – tureckie a Białorusini – bałtyckie. Polakom przyznano pochodzenie słowiańskie.

Z Ukrainą powiązano także kulturę trypolską [ok. 4200-2750 p.Ch.], nazywając ją „jedną z najstarszych cywilizacji na planecie”. Zaznaczono przy tym, że „ubiór i wygląd zewnętrzny trypolców są bardzo podobne do współczesnych Ukraińców”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W podręczniku dość surowo określono stopień rozwoju sąsiednich krajów uznając, że żadne z graniczących z Ukrainą państw nie charakteryzuje się wysokim poziomem rozwoju gospodarczego, zaś Białoruś, Mołdawię i Rosję uznano za kraje ogarnięte kryzysem. Nie wspominając o podobnych problemach Ukrainy, wysoko oceniono potencjał jej oraz Ukraińców. Jak napisał na facebooku Eduard Dolinski, szef Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, który zapoznał się z podręcznikiem, napisano w nim, że „nieodparte dążenie do gwiazd jest cechą ukraińskiego charakteru”. Miało to znaleźć swój wyraz w tym, że przy budowie rakiet i eksploracji kosmosu „Ukraińcy zrobili więcej… niż wszystkie inne narody świata łącznie”. Ukraińców nazwano też „najstarszym narodem rolniczym na świecie”, który dał światu 200 tysięcy pieśni. Według podręcznika „ukraińska melodyka ludowa była podstawą muzyki europejskiej”.

„Naród, który dał światu Pieśń, Chleb i Skrzydła, jest zdolny zmienić Ukrainę w jeden z przodujących krajów świata” – przekonują Maslak i S. Kapyrułyna.

W innym miejscu autorzy podręcznika napisali, że „Ukraińcy to bardzo stary naród, który żyje na swojej ziemi wiele tysięcy lat”. Przywołano też opinię nieokreślonych „amerykańskich uczonych”, jakoby Ukraińcy byli najstarszym narodem świata. Ma to wynikać z tego, że „ukraiński naród jest jedynym w świecie, który wywodzi swój początek z tysiącletnich głębin matriarchatu”, czego dowodem ma być fakt, iż ukraińskie słowo „ludyna” (człowiek) jest rodzaju żeńskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że podobne tezy promuje ukraiński pisarz, działacz społeczny i lokalny polityk Rostysław Nowożeniec. Według niego pra-Ukraińcy stworzyli pierwszą cywilizację w tej części świata, wynaleźli koło, a sam Jezus i większość apostołów – to pradawni Ukraińcy. Podobne poglądy wyznaje greckokatolicki ksiądz Ihor Car, laureat nagrody imienia Bohatera Ukrainy Stepana Bandery, który napisał książkę pt. „Ukraina – praojczyzna ludzkości”. Jednak nigdy dotąd nie słyszano, by podobnych treści oficjalnie uczono w szkołach.

Jak w niedzielę podały Ukraińskie Nowyny, informacja o podręczniku zniknęła ze strony internetowej ukraińskiego ministerstwa zdrowia po wczorajszej publikacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / ukranews.com /

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Czym właściwie różni się budowana teraz Ukraina od Moskiewskiego „miru”?
  Sprawa podręczników nie jest nowa,problem w tym,że to jest tylko mały wycinek działań nad zbudowaniem kopii ustrojowej i społecznej Moskwy na Ukrainie. Ten proces powoli zachodzi i będziemy mieli w sumie wrogie Polsce Państwo wykorzystywane przez Berlin w rozgrywkach przeciwko Polsce.

 2. falcon PL
  falcon PL :

  Jak Polska była na mapach świata, nie było takiego kraju jak ukraina przez kilka stuleci, to co ukraincy wypisuja to totalne paranoje schizy!
  A cywilizacja Chińska, Indie ile tysięcy lat sobie liczy nie mało.
  ukraina kojarzy mi się tylko z organizacja terrorystyczną Oun Upa którą dokonała ludobójstwa na Polakach! I nikt mojego myślenia nie zmieni nawet podpisy na papierze bo jak to mówią ( papier wszystko przyjmie! )

 3. gotan
  gotan :

  …Moi Drodzy…zapominacie,że plemię ukraińców czy też rusinów…zresztą jak go zwał ,tak go zwał…jest według ichniejszych uczonych,plemieniem szczególnym..Były wydawnictwa ukraińskie,które twierdziły,że Jezus był też ukraińcem,ponieważ rozmawiał,wisząc na krzyżu,z łotrami w języku ukraińskim.Matka Boska też była ukrainką….A koło kto wynalazł? Też ukraińcy!…Myślę,że UE powinna dotować te wspaniałe osiągnięcia, tej niedocenianej nacji,która tyle wniosła do dorobku cywilizacji świata….Proszę to traktować z całą powagą!!! W oczekiwaniu na nowe odkrycia wielkich naukowców ukraińskich…sława hierojom! Amin!