Po protestach władz Bułgarii oraz władz rejonu bołgradzkiego, rząd Ukrainy proponuje utworzenie jednostki terytorialnej z bułgarską większością mieszkańców.

Rada rejonu bołgradzkiego w obwodzie odeskim jeszcze w zeszłym tygodniu  uchwaliła apel do władz Ukrainy by w ramach reformy administracyjnej nie likwidowały tego rejonu – jedynego rejonu w którym etniczni Bułgarzy stanowią większość mieszkańców. Uchwała została podjęta przez radnych jednogłośnie. Pierwotny plan reformy zakładał bowiem podział terytorium obecnego rejonu bołgradzkiego między pięć innych rejonów co oznaczałoby, że w żadnej z nowych jednostek terytorialnych etniczni Bułgarzy nie stanowiliby większości mieszkańców. Według ostatniego spisu ludności w rejonie bołgradzkim Bułgarzy stanowili 60,8 proc. mieszkańców.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Plany władz Ukrainy wywołały ostry sprzeciw w Sofii. Parlament Bułgarii przegłosował uchwałę zawierającą kategoryczny sprzeciw wobec zamierzeń Kijowa, wezwał bułgarski rząd do podjęcia wszelkich działań na rzecz zachowania rejonu bołgradzkiego łącznie ze zorganizowaniem międzynarodowej narady w celu oceny ochrony praw mniejszości narodowych na Ukrainie. Choć ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych werbalnie stanowczo sprzeciwiło się uchwale bułgarskiego parlamentu wygląda na to, że Kijów ugiął się przed Sofią.

5 czerwca Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy opublikowało na swojej stronie internetowej projekt nowego podziału administracyjnego obwodu odeskiego. Z zamieszczonej mapy wynika, że obwód ma zostać podzielony na sześć w miejsce obecnych 26 rejonów. Wśród nich znajduje się rejon z centrum w Bołgradzie. Obejmuje on terytoria obecnego rejonu bołgradzkiego, ale też obszar rejonu arcyskiego (39 proc. Bułgarów wśród mieszkańców), rejonu tarutyńskiego (37,5 proc. Bułgarów wśród mieszkańców) oraz niewielki fragment dotychczasowego rejonu izmaiłowskiego (24,9 proc. Bułgarów wśród mieszkańców).

Porównując propozycje ukraińskie ministerstwa z mapą etniczną Ukrainy z 2001 r. można stwierdzić, że teren nowego rejonu bołgradzkiego ma objąć obszary z większością ludności bułgarskiej i rosyjskiej. Podliczając dane ze spisu powszechnego z 2o01 r. Bułgarzy będą stanowić w nim około połowy mieszkańców i będą zdecydowanie największą grupą etniczną przed Rosjanami, Ukraińcami, Gagauzami i Mołdawianami. Bułgarzy będą więc w nim stanowić co najmniej dominującą większość względną. W środę poinformowaliśmy, że władze Ukrainy ugięły się także przed Węgrami i nowym projekcie podziału administracyjnego, wbrew wcześniejszym propozycjom, ukraińskie ministerstwo zaproponowało utworzenie nowego rejonu berehowskiego z bezwzględną większością ludności węgierskiej.

topor.od.ua/decentralization.gov.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  Prezydencie Duda, nie bądź krakowskim Lajkonikiem !
  Pokaż co potrafisz w obronie Polaków na Ukrainie!
  Niech tzw. „bracia” ukraińscy zdemontują powieszone na elewacji polskiej szkoły we Lwowie PO+piersie jednego z największych krwawych rzeźników cywilnej polskiej ludności z czasów II wojny światowej albo wyjaśnią dlaczego to zrobili!
  Może zrobili to dla „wzmocnienia” przyjaźni i braterstwa z Polakami????…. He, he. he…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie