Ukraina jest zaniepokojona eskalacją palestyńsko-izraelskiego konfliktu i zagrożeniem bezpieczeństwa Izraela, jednak w sprawie statusu Wzgórz Golan respektuje rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, które uznają je za terytorium okupowane – wynika z oświadczenia rzeczniczki ukraińskiego MSZ Kateryny Zełenko.

W swoim oświadczeniu wydanym we wtorek w odpowiedzi na zapytania mediów ukraińskie MSZ napisało, że Ukraina konsekwentnie opowiada się za wszechstronnym pokojowym uregulowaniem sytuacji na Bliskim Wschodzie i „uwzględnieniem uzasadnionych interesów bezpieczeństwa Izraela”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ukraińska dyplomacja jest zaniepokojona ostatnią eskalacją konfliktu wokół Strefy Gazy wskutek ostrzału domu mieszkalnego w Izraelu. „Akty terroru skierowane przeciwko Izraelowi ze strony ruchu Hamas, przede wszystkim ataki rakietowe na terytorium Izraela, które niosą śmiertelne zagrożenie dla życia ludności cywilnej, uważamy za całkowicie nie do przyjęcia”. – stwierdzono w oświadczeniu.

Ukraińskie MSZ wezwało Izrael i Palestynę do „maksymalnej powściągliwości” w celu uniknięcia konfliktu zbrojnego na dużą skalę. Wyrażono nadzieję, że dojdzie do zmniejszenia napięcia i zapewnienia, że ludność cywilna nie będzie zagrożona.

Przypomnijmy, że w poniedziałek prezydent USA Donald Trump, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, oficjalnie uznał kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan za część tego państwa. Stało się to w Białym Domu, w obecności izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych.

Ukraina ma szczególny powód, by nie iść w ślady USA w sprawie statusu Wzgórz Golan – toczy bowiem spór z Rosją o Krym a na jej terytorium istnieją separatystyczne republiki. Z tego też powodu  konsekwentnie wstrzymuje się z popieraniem innych ruchów separatystycznych, np. w Kosowie.

Jak informowaliśmy, według nieoficjalnych informacji uzyskanych w MSZ przez TOK FM, Polska także nie uznaje władzy Izraela nad Wzgórzami Golan i ma w tej sprawie takie samo stanowisko jak Unia Europejska.

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo: różne stanowiska USA ws. Wzgórz Golan i Krymu to nie podwójne standardy

Zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar w efekcie Wojny Sześciodniowej jest okupowany przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie.

Kresy.pl / mfa.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz