Ukraina jest zaniepokojona eskalacją palestyńsko-izraelskiego konfliktu i zagrożeniem bezpieczeństwa Izraela, jednak w sprawie statusu Wzgórz Golan respektuje rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, które uznają je za terytorium okupowane – wynika z oświadczenia rzeczniczki ukraińskiego MSZ Kateryny Zełenko.

W swoim oświadczeniu wydanym we wtorek w odpowiedzi na zapytania mediów ukraińskie MSZ napisało, że Ukraina konsekwentnie opowiada się za wszechstronnym pokojowym uregulowaniem sytuacji na Bliskim Wschodzie i „uwzględnieniem uzasadnionych interesów bezpieczeństwa Izraela”.

Ukraińska dyplomacja jest zaniepokojona ostatnią eskalacją konfliktu wokół Strefy Gazy wskutek ostrzału domu mieszkalnego w Izraelu. „Akty terroru skierowane przeciwko Izraelowi ze strony ruchu Hamas, przede wszystkim ataki rakietowe na terytorium Izraela, które niosą śmiertelne zagrożenie dla życia ludności cywilnej, uważamy za całkowicie nie do przyjęcia”. – stwierdzono w oświadczeniu.

Ukraińskie MSZ wezwało Izrael i Palestynę do „maksymalnej powściągliwości” w celu uniknięcia konfliktu zbrojnego na dużą skalę. Wyrażono nadzieję, że dojdzie do zmniejszenia napięcia i zapewnienia, że ludność cywilna nie będzie zagrożona.

Przypomnijmy, że w poniedziałek prezydent USA Donald Trump, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, oficjalnie uznał kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan za część tego państwa. Stało się to w Białym Domu, w obecności izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych.

Ukraina ma szczególny powód, by nie iść w ślady USA w sprawie statusu Wzgórz Golan – toczy bowiem spór z Rosją o Krym a na jej terytorium istnieją separatystyczne republiki. Z tego też powodu  konsekwentnie wstrzymuje się z popieraniem innych ruchów separatystycznych, np. w Kosowie.

Jak informowaliśmy, według nieoficjalnych informacji uzyskanych w MSZ przez TOK FM, Polska także nie uznaje władzy Izraela nad Wzgórzami Golan i ma w tej sprawie takie samo stanowisko jak Unia Europejska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo: różne stanowiska USA ws. Wzgórz Golan i Krymu to nie podwójne standardy

Zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar w efekcie Wojny Sześciodniowej jest okupowany przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie.

Kresy.pl / mfa.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz