Szef sztabu ukraińskiej armii Wiktor Mużenko zatwierdził nową symbolikę trzech brygad wojsk lądowych – napisał w sobotę ukraiński portal Lewy Brzeg.

Mużenko poinformował o nadaniu nowych emblematów trzem brygadom – 30. samodzielnej brygadzie zmechanizowanej im. księcia Konstantego Ostrogskiego, 58. samodzielnej brygadzie zmotoryzowanej piechoty im. Iwana Wyhowskiego oraz 72. samodzielnej brygadzie zmechanizowanej im. Czarnych Zaporożców. Szef sztabu ukraińskiej armii podkreślał, że decyzję podjął w przeddzień rocznicy urodzin ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki.

Nowe emblematy są naszywkami na rękaw munduru (szewronami). Na naszywce 30. brygady umieszczono godło Ostrogskich na czerwono-czarnym polu oraz łacińską dewizę Dei gratia (Z Bożej łaski). Na naszywce 58. brygady znalazło się godło Wyhowskiego na czerwono-niebieskim tle i dewiza Simul ad victoriam (Razem do zwycięstwa). 72. brygada będzie od teraz rozpoznawana po trupiej czaszce na czerwono-czarnym tle i napisie „Ukraina albo śmierć”. Każda z naszywek ma dwie wersje – pełnokolorową i ochronną.

Zwraca uwagę czerwono-czarna kolorystyka dwóch z trzech szewronów zatwierdzonych przez Wiktora Mużenkę. Przypomnijmy, że czerwono-czarne barwy nosiła flaga Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery. Barwy te nawiązywały do wykorzystywanej w nazizmie ideologii Blut und Boden (Krew i ziemia).

Rosyjski państwowy kanał RT twierdzi, że trupia główka na naszywce 72. samodzielnej brygadzie zmechanizowanej im. Czarnych Zaporożców jest nawiązaniem do symboliki SS. Wydaje się to wątpliwe w świetle faktu, iż trupia czaszka znajdowała się na sztandarze patrona brygady – pułku Czarnych Zaporożców, który w latach 1918-20 walczył w składzie armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Dewizą pułku były także słowa „Ukraina albo śmierć”, które znalazły się na szewronie 72. brygady.

CZYTAJ TAKŻE: Banderowskie pozdrowienie oficjalnie w ukraińskiej armii i policji – Poroszenko podpisał ustawę

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / lb.ua / Facebook
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz