Deficyt w handlu zagranicznym USA zwiększył się w 2018 roku do 621 mld dolarów. Jest to najwyższy deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych od 10 lat. – napisała agencja Bloomberg powołując się na dane podane w środę przez Departament Handlu USA.

Zeszłoroczny deficyt handlowy USA wyniósł 621 mld dolarów i był większy od deficytu w 2017 roku o prawie 69 mld dolarów (wzrost o 12,5 proc.). Tak dużego wzrostu nie spodziewała się większość ekonomistów. Znaczna część amerykańskiego deficytu przypadała na handel z Chinami – 419 mld dolarów, co także stanowi nowy rekord.

Dla handlu samymi towarami deficyt sięgnął poziomu 891 mld dolarów, o 84 mld dolarów więcej niż w 2017 roku. Ameryka częściowo zrekompensowała sobie to w handlu usługami, gdzie osiągnęła rekordową nadwyżkę w wysokości 270 mld dolarów.

W 2018 roku amerykański eksport wzrósł o 6,3 procent do 2,5 biliona dolarów. W szczególności wzrósł eksport ropy naftowej, produktów naftowych i silników lotniczych. Import podniósł się o 7,5 procent do 3,12 biliona dolarów. Bloomberg zwrócił uwagę, że Amerykanie kupowali za granicą artykuły od farmaceutyków po komputerów, a także usługi takie jak podróże.

W grudniu 2018 amerykański eksport spadł o 1,9 proc. w stosunku do listopada, co stanowi największy spadek od początku 2016 roku. Wzrósł za to import o 2,1 proc.

Jak twierdzi Bloomberg, Donaldowi Trumpowi ciężko będzie zrealizować swoją obietnicę zredukowania deficytu handlowego, nawet jeśli uda mu się osiągnąć porozumienie handlowe z Chinami. W czasie dwóch lat jego rządów deficyt zamiast zmaleć, wzrósł o 119 mld dolarów. Agencja twierdzi, że sama polityka gospodarcza Trumpa może przyczyniać się do wzrostu deficytu handlowego – cięcia podatków zwiększają popyt krajowy, który napędza import. W tym czasie zwalniająca światowa gospodarka zgłasza mniejszy popyt na amerykańskie wyroby. Paradoksalnie, taryfy celne, które Trump wprowadził, by ograniczyć import, sprowokowały zakupy “na zapas”, by zdążyć przed wejściem ceł w życie. Działają też chińskie taryfy odwetowe, które uderzyły w eksport amerykańskich produktów rolnych (spadek o 4 mld dolarów).

Niewykluczone, że wojny celne Trumpa dadzą efekt dopiero w tym roku – jak informowaliśmy, w lutym br. eksport Chin spadł o ponad 20 proc.

Kresy.pl / Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply