Deficyt w handlu zagranicznym USA zwiększył się w 2018 roku do 621 mld dolarów. Jest to najwyższy deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych od 10 lat. – napisała agencja Bloomberg powołując się na dane podane w środę przez Departament Handlu USA.

Zeszłoroczny deficyt handlowy USA wyniósł 621 mld dolarów i był większy od deficytu w 2017 roku o prawie 69 mld dolarów (wzrost o 12,5 proc.). Tak dużego wzrostu nie spodziewała się większość ekonomistów. Znaczna część amerykańskiego deficytu przypadała na handel z Chinami – 419 mld dolarów, co także stanowi nowy rekord.

Dla handlu samymi towarami deficyt sięgnął poziomu 891 mld dolarów, o 84 mld dolarów więcej niż w 2017 roku. Ameryka częściowo zrekompensowała sobie to w handlu usługami, gdzie osiągnęła rekordową nadwyżkę w wysokości 270 mld dolarów.

W 2018 roku amerykański eksport wzrósł o 6,3 procent do 2,5 biliona dolarów. W szczególności wzrósł eksport ropy naftowej, produktów naftowych i silników lotniczych. Import podniósł się o 7,5 procent do 3,12 biliona dolarów. Bloomberg zwrócił uwagę, że Amerykanie kupowali za granicą artykuły od farmaceutyków po komputerów, a także usługi takie jak podróże.

W grudniu 2018 amerykański eksport spadł o 1,9 proc. w stosunku do listopada, co stanowi największy spadek od początku 2016 roku. Wzrósł za to import o 2,1 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak twierdzi Bloomberg, Donaldowi Trumpowi ciężko będzie zrealizować swoją obietnicę zredukowania deficytu handlowego, nawet jeśli uda mu się osiągnąć porozumienie handlowe z Chinami. W czasie dwóch lat jego rządów deficyt zamiast zmaleć, wzrósł o 119 mld dolarów. Agencja twierdzi, że sama polityka gospodarcza Trumpa może przyczyniać się do wzrostu deficytu handlowego – cięcia podatków zwiększają popyt krajowy, który napędza import. W tym czasie zwalniająca światowa gospodarka zgłasza mniejszy popyt na amerykańskie wyroby. Paradoksalnie, taryfy celne, które Trump wprowadził, by ograniczyć import, sprowokowały zakupy „na zapas”, by zdążyć przed wejściem ceł w życie. Działają też chińskie taryfy odwetowe, które uderzyły w eksport amerykańskich produktów rolnych (spadek o 4 mld dolarów).

Niewykluczone, że wojny celne Trumpa dadzą efekt dopiero w tym roku – jak informowaliśmy, w lutym br. eksport Chin spadł o ponad 20 proc.

Kresy.pl / Bloomberg
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz