Szefowa Misji Monitoringowej ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie Fiona Frazier wytknęła Ukrainie szereg niewyjaśnionych zbrodni i przewlekłych śledztw, w tym w sprawie masakr na Majdanie i w Odessie oraz zabójstw Ołesia Buzyny, Pawła Szeremeta i Kateryny Handziuk. – podała agencja Ukrinform.

Frazier zaprezentowała w czwartek raport o sytuacji praw człowieka na Ukrainie za okres 16. lutego – 15. maja 2019. Szefowa ONZ-owskiej misji powtórzyła to, co wytykano ukraińskiemu wymiarowi sprawiedliwości już wcześniej. „Minęło 5 lat od morderstw na Majdanie zimą 2014 r., a także od morderstw i śmierci w wyniku przemocy w Odessie 2. maja tegoż roku. Śledztwa i sprawy sądowe są przewlekłe i nieefektywne, chociaż zauważamy pewien postęp w dochodzeniu prowadzonym przez Prokuraturę Generalną”. – mówiła Frazier.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

PRZECZYTAJ: 5 lat po Majdanie masakra w Kijowie wciąż czeka na osądzenie

Fiona Frazier wyliczała niewyjaśnione bądź nieosądzone zabójstwa działaczy praw człowieka i dziennikarzy. „Na przykład proces o zabójstwo Ołesia Buzyny, które miało miejsce cztery lata temu, rozpoczyna się od nowa, co dodatkowo opóźnia wymierzenie sprawiedliwości. Proces trwał 1 rok i 4 miesiące, a w maju tego roku sędzia przewodniczący ogłosił, że wycofuje się z orzekania w tej sprawie” – podkreślała Frazier. Przypomniała, że w lipcu tego roku miną 3 lata od zamachu na dziennikarza Pawła Szeremeta a śledczy wciąż nie wiedzą, kto go zabił.

PRZECZYTAJ: Na Ukrainie zabroniono pokazywania filmu o Ołesiu Buzynie [+VIDEO]
PRZECZYTAJ: Dziennikarskie śledztwo: należy rozważyć, czy w zabójstwo Szeremeta nie był zamieszany ktoś z ukraińskiego rządu

Wątpliwości Frazier budzi również sprawa oblania kwasem chersońskiej działaczki Kateryny Handziuk, co skończyło się jej śmiercią. Mimo że 5 sprawców napadu wykryto i skazano, jego zleceniodawcy wciąż nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Jednocześnie podkreśliła, że ​​w lutym, marcu i kwietniu 2019 r. nastąpił spadek liczby ataków na przedstawicieli mediów na Ukrainie, jednak w maju i czerwcu doszło do dwóch brutalnych ataków w Czerkasach i Charkowie. Frazier wezwała ukraińskie organa ścigania do zapewnienia szybkiego i skutecznego śledztwa w tych sprawach. Podkreśliła również potrzebę zmniejszenia nacisków na sędziów, reformy ukraińskiej prokuratury i zapewnienia odpowiednich środków Państwowemu Biuru Śledztw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz