Szefowa Misji Monitoringowej ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie Fiona Frazier wytknęła Ukrainie szereg niewyjaśnionych zbrodni i przewlekłych śledztw, w tym w sprawie masakr na Majdanie i w Odessie oraz zabójstw Ołesia Buzyny, Pawła Szeremeta i Kateryny Handziuk. – podała agencja Ukrinform.

Frazier zaprezentowała w czwartek raport o sytuacji praw człowieka na Ukrainie za okres 16. lutego – 15. maja 2019. Szefowa ONZ-owskiej misji powtórzyła to, co wytykano ukraińskiemu wymiarowi sprawiedliwości już wcześniej. „Minęło 5 lat od morderstw na Majdanie zimą 2014 r., a także od morderstw i śmierci w wyniku przemocy w Odessie 2. maja tegoż roku. Śledztwa i sprawy sądowe są przewlekłe i nieefektywne, chociaż zauważamy pewien postęp w dochodzeniu prowadzonym przez Prokuraturę Generalną”. – mówiła Frazier.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1259.18 PLN    (5.72%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

PRZECZYTAJ: 5 lat po Majdanie masakra w Kijowie wciąż czeka na osądzenie

Fiona Frazier wyliczała niewyjaśnione bądź nieosądzone zabójstwa działaczy praw człowieka i dziennikarzy. „Na przykład proces o zabójstwo Ołesia Buzyny, które miało miejsce cztery lata temu, rozpoczyna się od nowa, co dodatkowo opóźnia wymierzenie sprawiedliwości. Proces trwał 1 rok i 4 miesiące, a w maju tego roku sędzia przewodniczący ogłosił, że wycofuje się z orzekania w tej sprawie” – podkreślała Frazier. Przypomniała, że w lipcu tego roku miną 3 lata od zamachu na dziennikarza Pawła Szeremeta a śledczy wciąż nie wiedzą, kto go zabił.

PRZECZYTAJ: Na Ukrainie zabroniono pokazywania filmu o Ołesiu Buzynie [+VIDEO]
PRZECZYTAJ: Dziennikarskie śledztwo: należy rozważyć, czy w zabójstwo Szeremeta nie był zamieszany ktoś z ukraińskiego rządu

Wątpliwości Frazier budzi również sprawa oblania kwasem chersońskiej działaczki Kateryny Handziuk, co skończyło się jej śmiercią. Mimo że 5 sprawców napadu wykryto i skazano, jego zleceniodawcy wciąż nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Jednocześnie podkreśliła, że ​​w lutym, marcu i kwietniu 2019 r. nastąpił spadek liczby ataków na przedstawicieli mediów na Ukrainie, jednak w maju i czerwcu doszło do dwóch brutalnych ataków w Czerkasach i Charkowie. Frazier wezwała ukraińskie organa ścigania do zapewnienia szybkiego i skutecznego śledztwa w tych sprawach. Podkreśliła również potrzebę zmniejszenia nacisków na sędziów, reformy ukraińskiej prokuratury i zapewnienia odpowiednich środków Państwowemu Biuru Śledztw.

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz