Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret o odwołaniu dwóch wysokich funkcjonariuszy organów spraw wewnętrznych, generałów MSW. – podała w czwartek służba prasowa Kremla. Dymisje mają związek z nieuzasadnionym oskarżeniem dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa o posiadanie i handel narkotykami.

Zwolnieni funkcjonariusze to generał-major policji Jurij Dewiatkin, który był naczelnikiem departamentu ds. handlu narkotykami w rosyjskim MSW oraz generał-major policji Andriej Puczkow, naczelnik departamentu spraw wewnętrznych w zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy. To właśnie ludzie Puczkowa zajmowali się śledztwem w sprawie Iwana Gołunowa.

Jak pisaliśmy, w ostatnich dniach szerokim echem nie tylko w Rosji, odbiło się zatrzymanie dziennikarza portalu „Meduza” Iwana Gołunowa. Moskiewska policja ogłosiła, że znaleziono przy nim i w jego domu narkotyki. Został oskarżony o próbę handlu narkotykami w dużej ilości. Dziennikarz nie przyznał się do winy i twierdził, że oskarżenie może być zemstą za jego publikacje o mafii pogrzebowej. Obrona sugerowała, że narkotyki mogły zostać mu podrzucone. Eksperci kryminalistyczni nie stwierdzili w krwi Gołunowa narkotyków, jego odcisków palców nie było też na dowodach rzeczowych znalezionych w jego domu. 8. czerwca sąd umieścił Gołunowa w areszcie, lecz nie śledczym, jak chciało oskarżenie, lecz domowym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Za dziennikarzem wstawiło się kilka tysięcy rosyjskich dziennikarzy, intelektualistów i artystów, organizowano pikiety pod siedzibami policji i sądu. W poniedziałek trzy czołowe rosyjskie gazety – „RBK”, „Wiedomosti” i „Kommiersant” ukazały się z jednakową okładką z napisem „Ja/my jesteśmy Iwanem Gołunowem”. We wtorek rosyjskie MSW umorzyło sprawę przeciw dziennikarzowi z braku dowodów. Funkcjonariuszy, który zatrzymali Gołunowa zawieszono w obowiązkach, a szef MSW wystąpił do Putina z wnioskiem o dymisje generałów Puczkowa i Dewiatkina. Mimo to w środę w Moskwie przeszedł niesankcjonowany marsz poparcia dla Gołunowa, w trakcie którego policja zatrzymała około 500 osób.

Kresy.pl / Interfax / TVP Info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz