W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku liczba ludności Ukrainy zmniejszyła się o 165,6 tys. osób – podała w poniedziałek Państwowa Służba Statystyki Ukrainy (Derżstat).

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Derżstatu przedstawiono dane na temat sytuacji demograficznej na Ukrainie w okresie od stycznia do końca września tego roku. Wynika z nich, że pod koniec września żyło na Ukrainie 42,1 mln ludzi. Od początku roku liczba ludności kraju zmniejszyła się o 165,6 tys. osób.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Spadek liczby ludności wynikał z ujemnego przyrostu naturalnego – w przywołanym okresie zmarło aż 431,5 tys. ludzi podczas gdy urodziło się jedynie 255,1 tys. Co ciekawe, według Derżstatu w pierwszych 9 miesiącach br. Ukraina miała dodatnie saldo migracji: 9 tys. osób.

Saldo migracji oblicza się na podstawie danych podawanych przez organy samorządowe dokonujące rejestracji ludności (wymeldowania i zameldowania).

„Utrzymuje się znaczna przewaga liczby zgonów nad liczbą żywych urodzeń: na 100 zgonów jest 59 żywych urodzeń” – stwierdzono w raporcie.

Przypomnijmy, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku stosunek żywych urodzeń do zgonów na Ukrainie przedstawiał się jeszcze gorzej – wynosił on 54 do 100.

W czerwcu tego roku pisaliśmy, że według prognoz w 2050 roku liczba ludności Ukrainy może zmniejszyć się o ponad 6 tys. ludzi – do 36,4 mln.

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie w ciągu 5 lat ubyło niemal 3 mln Ukraińców

Kresy.pl / ukrstat.gov.ua

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Accipiter
  Accipiter :

  Rezuny się nie parzą, o la Boga. To raczej dobra wiadomość. Niestety „nasz” rząd robi co może by odwrócić tą dobrą dla Polski sytuacje. A to 500+ dla ukrów w Polsce, a to dotacja dla banderowskiego ZUwP, a to kaską sypna na malinki na ukrainie lub inne wynalazki. Byle tylko banderlandia miała się dobrze.
  Pora podziękować zdrajcą z PiS przy urnach. Czekam na Partie Kresowian.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także panią Sabine Haake oraz naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.