Podczas posiedzenia specjalnej grupy roboczej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy szef tej służby Iwan Bakanow poinformował, że SBU rozpatruje dwie priorytetowe wersje przyczyn katastrofy ukraińskiego boeinga w Iranie – trafienie rakietą oraz zamach terrorystyczny.

Jak poinformowano w komunikacie SBU, spotkanie specjalnej grupy roboczej SBU odbyło się w piątek pod przewodnictwem Iwana Bakanowa. „Rzeczywiście, wersja o trafieniu rakiety systemu przeciwlotniczego TOR przyciąga obecnie największą uwagę opinii publicznej. Wystarczy jednak otworzyć instrukcję obsługi systemu, aby pojawił się szereg pytań wymagających dodatkowych odpowiedzi. W szczególności mówimy o zasięgu rakiety, niuansach odnośnie zarządzania systemem i nie tylko. Wszystkie sprawy są teraz opracowywane” – powiedział Bakanow.

Szef SBU zapewnił, że podległa mu agencja również uważnie bada wersję o zamachu terrorystycznym. Zaznaczał przy tym, że jest to zbyt ważny temat, by wyciągać pochopne wnioski. Bakanow zapewnił, że SBU będzie informować opinię publiczną na podstawie obiektywnych i sprawdzonych informacji.

Ze słów Iwana Bakanowa wynika, że w Iranie pracuje grupa śledcza Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Bakanow przestrzegł też przed rozpowszechnianiem niepotwierdzonych informacji na temat katastrofy w Internecie. “Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wyniki dochodzenia ze strony kompetentnych organów, opartych na dowodach” – radził szef SBU.

W czwartek premier Kanady Justin Trudeau powiedział podczas konferencji prasowej, że według informacji wywiadowczych uzyskanych przez władze jego kraju z własnych źródeł, a także od sojuszników wskazują, że samolot ukraińskich linii lotniczych lot 752 został zestrzelony przez irańską rakietę ziemia-powietrze niedługo po starcie z lotniska w Teheranie. Dodał, że mogło to nastąpić nieintencjonalnie. Wcześniej Amerykanie przekazali Kanadyjczykom informacje wywiadowcze na poparcie tej tezy. Jak pisaliśmy wcześniej, po tym, gdy prezydent USA Donald Trump stwierdził, że ukraiński samolot pasażerski mógł zostać omyłkowo zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą, jego sugestie powtarzali kolejni urzędnicy amerykańskich władz, głównie anonimowo. Podobne deklaracje złożyli przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii, w tym premier Boris Johnson, a także Australii. Iran zdecydowanie zaprzeczył tym wypowiedziom, nazywając twierdzenia o zestrzeleniu samolotu „wielkim kłamstwem”.

Jak zauważył w mediach społecznościowych ukraiński dziennikarz i analityk Jurij Butusow, wszystkie z państw, których przedstawiciele mówili o informacjach wywiadowczych mających świadczyć o zestrzeleniu samolotu przez rakietę, są użytkownikami globalnego systemu wywiadu elektronicznego Echelon. Butusow, który jest zwolennikiem hipotezy o zestrzeleniu samolotu przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, uważa, iż Ukraina nie będzie mogła skorzystać z dowodów zgromadzonych przez Echelon, ponieważ dane zebrane przez system nie zostaną ujawnione, by nie zdradzić, jak bardzo Echelon zinfiltrował systemy łączności Iranu.

Ukraiński Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines rozbił się w środę po starcie z lotniska w stolicy Iranu, Teheranie. Na pokładzie ukraińskiego boeinga znajdowało się 11 Ukraińców, w tym 9 członków załogi, a także 82 obywateli Iranu, 63 obywateli Kanady, 10 obywateli Szwecji, 4 obywateli Afganistanu, 3 obywateli Niemiec i 3 obywateli Wielkiej Brytanii. Nikt nie przeżył katastrofy.

Kresy.pl / ssu.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply