Ukraiński prezydent chce, by Ukraina wycofała się tych porozumień z Rosją, które uważa za niekorzystne dla interesów kraju.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaproponuje ukraińskiemu parlamentowi podjęcie decyzji o wycofaniu się Ukrainy z części postanowień umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją oraz wycofaniu się z wszystkich statutowych organów Wspólnoty Niepodległych Państw. Poroszenko zapowiedział to w czwartek podczas wystąpienia na forum ds. bezpieczeństwa w Kijowie.

„Następnym krokiem będzie wniesienie przeze mnie do Rady Najwyższej projektu ustawy o natychmiastowym jednostronnym wypowiedzeniu niektórych klauzul traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją w części, w której działanie tej umowy nie jest zgodne z narodowymi interesami państwa i realizacją naszego prawa do samoobrony.” – powiedział ukraiński prezydent.

Chodzi m.in. o wycofanie się z postanowień o strategicznym partnerstwie między Ukrainą a Rosją oraz dwustronnej współpracy wojskowej. Według Poroszenki możliwość takiego częściowego wypowiedzenia jest zgodna z prawem międzynarodowym. Ukraiński prezydent zaznaczał przy tym, że całkowite wypowiedzenie umowy nie jest wskazane.

„Bo dla Ukrainy ważne są postanowienia o wzajemnym poszanowaniu integralności terytorialnej, które potwierdzają nienaruszalność istniejących między nimi [stronami umowy – red.] granic” – mowił Poroszenko.

Poroszenko mówił także o konieczności przygotowania wraz z rządem propozycji oficjalnego zakończenia udziału Ukrainy w pracach statutowych organów Wspólnoty Niepodległych Państw. Nie będzie to jednak wyjście z tej organizacji, ponieważ zdaniem władz w Kijowie Ukraina nigdy do WNP nie wchodziła. Ukraiński prezydent motywował wolę zerwania z WNP tym, iż organizacja ta odmówiła potępienia „rosyjskiej agresji wobec Ukrainy”. Jednocześnie Poroszenko uważa, że należy zinwentaryzować wszystkie umowy zawarte w ramach udziału Ukrainy w organach WNP dla ochrony narodowych interesów kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina oficjalnie uznała Rosję za „państwo-agresora”

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz