Petro Poroszenko i Klaus Iohannis rozmawiali o ukraińskim prawie oświatowym przy okazji szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi zmianę ustawy oświatowej po konsultacjach ze stroną rumuńską. – podała w piątek Ukraińska Prawda powołując się na wypowiedź prezydenta Rumunii.

Prezydenci spotkali się w piątek Brukseli przy okazji szczytu Partnerstwa Wschodniego. Po spotkaniu Iohannis ujawnił dziennikarzom szczegóły rozmów.

Poprosiłem i prezydent Poroszenko zaakceptował to, że jakiekolwiek dalsze zmiany czy poprawki związane z tym aktem prawnym, w zakresie dotyczącym mniejszości rumuńskiej, zostaną podjęte dopiero po dwustronnych konsultacjach z rumuńskimi władzami i z przedstawicielami mniejszości rumuńskiej na Ukrainie. – mówił Klaus Iohannis.

Iohannis przypominał, że ukraińska ustawa oświatowa wciąż niepokoi Rumunię, jednak wyrażał nadzieję, że uda się dojść do rozwiązania tego problemu. Prezydent Rumunii ujawnił także, że uzyskał obietnicę Poroszenki, iż Ukraina wykona wnioski Komisji Weneckiej w sprawie ustawy oświatowej. Komisja zajmuje się ukraińską ustawą od końca września br.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ustawa uchwalona 5. września br. przez ukraiński parlament stanowi, że językiem nauczania w szkołach ponadpodstawowych mniejszości narodowych jest język ukraiński. Otwiera ona możliwość dowolnego zwiększania liczby przedmiotów nauczanych po ukraińsku samymi aktami aktami wykonawczymi. Bez względu na to jak ustawa zostanie skonkretyzowana na poziomie tych przepisów już oznacza pogorszenie sytuacji, bowiem uniemożliwia nauczanie wyłącznie w języku mniejszości.

Ze względu na to niebezpieczeństwo, szereg państw wystąpiło już z krytyką i działaniami dyplomatycznymi mającymi wywrzeć presję na Ukrainę.  Najszybciej zareagowały Węgry. Parlament tego kraju jednogłośnie potępił ukraińską ustawę. Szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział bojkot wszelkich inicjatyw międzynarodowych Ukrainy. Przedstawiciel tego państwa zaskarżył kontrowersyjny akt prawny na forum ONZ i OBWEW ostatnich tygodniach rząd Węgier zablokował zwołanie w grudniu spotkania komitetu NATO – Ukraina.

CZYTAJ TAKŻE: Polska podpisała z Ukrainą deklarację ws. szkolnictwa. Sukces czy dobra mina do złej gry?

Kresy.pl / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz