Petro Poroszenko i Klaus Iohannis rozmawiali o ukraińskim prawie oświatowym przy okazji szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi zmianę ustawy oświatowej po konsultacjach ze stroną rumuńską. – podała w piątek Ukraińska Prawda powołując się na wypowiedź prezydenta Rumunii.

Prezydenci spotkali się w piątek Brukseli przy okazji szczytu Partnerstwa Wschodniego. Po spotkaniu Iohannis ujawnił dziennikarzom szczegóły rozmów.

Poprosiłem i prezydent Poroszenko zaakceptował to, że jakiekolwiek dalsze zmiany czy poprawki związane z tym aktem prawnym, w zakresie dotyczącym mniejszości rumuńskiej, zostaną podjęte dopiero po dwustronnych konsultacjach z rumuńskimi władzami i z przedstawicielami mniejszości rumuńskiej na Ukrainie. – mówił Klaus Iohannis.

Iohannis przypominał, że ukraińska ustawa oświatowa wciąż niepokoi Rumunię, jednak wyrażał nadzieję, że uda się dojść do rozwiązania tego problemu. Prezydent Rumunii ujawnił także, że uzyskał obietnicę Poroszenki, iż Ukraina wykona wnioski Komisji Weneckiej w sprawie ustawy oświatowej. Komisja zajmuje się ukraińską ustawą od końca września br.

Ustawa uchwalona 5. września br. przez ukraiński parlament stanowi, że językiem nauczania w szkołach ponadpodstawowych mniejszości narodowych jest język ukraiński. Otwiera ona możliwość dowolnego zwiększania liczby przedmiotów nauczanych po ukraińsku samymi aktami aktami wykonawczymi. Bez względu na to jak ustawa zostanie skonkretyzowana na poziomie tych przepisów już oznacza pogorszenie sytuacji, bowiem uniemożliwia nauczanie wyłącznie w języku mniejszości.

Ze względu na to niebezpieczeństwo, szereg państw wystąpiło już z krytyką i działaniami dyplomatycznymi mającymi wywrzeć presję na Ukrainę.  Najszybciej zareagowały Węgry. Parlament tego kraju jednogłośnie potępił ukraińską ustawę. Szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział bojkot wszelkich inicjatyw międzynarodowych Ukrainy. Przedstawiciel tego państwa zaskarżył kontrowersyjny akt prawny na forum ONZ i OBWEW ostatnich tygodniach rząd Węgier zablokował zwołanie w grudniu spotkania komitetu NATO – Ukraina.

CZYTAJ TAKŻE: Polska podpisała z Ukrainą deklarację ws. szkolnictwa. Sukces czy dobra mina do złej gry?

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply