Poparcie dla Zełenskiego mocno spada

Od września br. poparcie dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego spadło aż o 21 pkt. procentowych. Obecnie pozytywny stosunek do niego deklaruje połowa Ukraińców.

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) między 22 a 25 listopada br. zbadał nastroje Ukraińców. Sondaż wykazał, że Wołodymyr Zełenski, na którego w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosowało 73 proc. ukraińskich wyborców, szybko traci poparcie. Obecnie pozytywnie odnosi się do niego 52 proc. ankietowanych, podczas gdy jeszcze we wrześniu było to 73 proc. a w październiku 66 proc. Raptowny spadek poparcia dla Zełenskiego nastąpił w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ponieważ jeszcze na początku listopada prezydent wywoływał pozytywne reakcje u 64 proc. ankietowanych.

Odsetek osób negatywnie odnoszących się do Zełenskiego od września wzrósł z 7 proc. do 19 proc. pod koniec listopada.

W listopadzie raptownie pogorszyły się także oceny pracy prezydenta. Na początku miesiąca pozytywnie oceniało ją 64 proc., obecnie – 54 proc.

Z pozostałych wyników sondażu KMIS można wnioskować, że spadek poparcia dla prezydenta wiąże się z poczuciem znacznej części Ukraińców, iż jego ekipa nie realizuje obietnic wyborczych. Jedynie 40 proc. ankietowanych oceniało, że nowa władza z powodzeniem rozwiązuje konflikt w Donbasie. 70 proc. nie widzi sukcesów w walce z korupcją. 71 proc. nie widzi postępu w rozwiązywaniu najgłośniejszych spraw kryminalnych. Aż trzy czwarte Ukraińców nie odczuło działań władzy dla obniżenia opłat komunalnych.

Większość ankietowanych sprzeciwia się popieranemu przez prezydenta uwolnieniu rynku ziemi na Ukrainie – 59 proc. było przeciw a jedynie 22 proc. „za”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Co ciekawe, sondaż KMIS wykazał, że 3 miesiące po objęciu teki premiera przez Ołeksija Honczaruka, nie znało go 36 proc. ankietowanych mieszkańców Ukrainy.

Kresy.pl / kiis.com.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz