W obwodzie sumskim na Ukrainie doszło do pierwszego znanego przypadku wymiany jeńców podczas rosyjsko-ukraińskiej wojny.

O wymianie pięciu ukraińskich żołnierzy obrony terytorialnej na jednego rosyjskiego oficera poinformował we wtorek szef wojskowej administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Odbyła się pierwsza wymiana jeńców na ziemi sumskiej! Wymieniliśmy pięciu naszych ludzi z obrony terytorialnej na jednego rosyjskiego oficera policji wojskowej” – napisał Żywycki w serwisie Telegram.

Żywycki podał także, że „zielony korytarz” dla wymiany jeńców utworzono na polecenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jak podaje RMF FM, attache wojskowy przy ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie gen. Borys Kremenecki powiedział stacji CNN, że strona ukraińska wzięła do niewoli około 200 rosyjskich jeńców.

Ukraińskie władze publikują nagrania rosyjskich jeńców wzywając do ich rozprzestrzeniania w mediach społecznościowych, w celu dotarcia do rosyjskiej opinii publicznej. Na nagraniach żołnierze często rozmawiają przez telefon ze swoimi bliskimi w Rosji, informując ich o swojej sytuacji.

W czwartek 24 lutego armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Rosjanie zajęli dużą część obwodu chersońskiego, część obwodu ługańskiego, czernichowskiego, sumskiego, zaporoskiego i podeszli pod Kijów, gdzie trwają walki, podobnie jak w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz