Ukraiński portal zaxid.net opublikował nagranie z monitoringu Cmentarza Orląt Lwowskich, na którym widać zapalenie rac przez polskich studentów, do którego doszło dzisiaj przed południem.

Redakcja ukraińskiego portalu otrzymała nagranie od administracji Cmentarza Łyczakowskiego, którego częścią jest Cmentarz Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarz Orląt). Na nagraniu widać, jak w pobliżu Łuku Sławy przy Mogile Pięciu z Persenkówki dwie osoby odpalają race – białą i czerwoną, a trzecia osoba prawdopodobnie filmuje je. W tym czasie na cmentarzu przebywała również inna, kilkunastoosobowa grupa osób nie uczestniczących w zapaleniu rac. Na nagraniu widać także przechodzącego pracownika cmentarza.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7342.32 PLN    (33.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak pisaliśmy, dzisiaj około godziny 11 trzech polskich studentów zapaliło race na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Zostali oni zatrzymani najpierw przez ochronę cmentarza a później przez policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. W związku z tym wydarzeniem wszczęto dochodzenie z artykułu kodeksu karnego dotyczącego „chuligaństwa”. Grozi za to do 5 lat ograniczenia wolności lub do 4 lat pozbawienia wolności.

Według informacji uzyskanych przez nasz portal, trzy zatrzymane osoby to kibice Lechii Gdańsk.

Ukraińskie media a także wicemer Lwowa Andrij Moskałenko opisując dzisiejszą akcję na Cmentarzu Orląt używają określenia „prowokacja”. Jak pisaliśmy, narrację tę udało się narzucić niektórym przedstawicielom mniejszości polskiej na Ukrainie.

PRZECZYTAJ: Tyma złajał polską mniejszość na Ukrainie za brak reakcji na race na Cmentarzu Orląt

CZYTAJ TAKŻE: Lider OUN: Polacy nie wyciągnęli lekcji z Wołynia

Kresy.pl / zaxid.net

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Wielki alarm w banderowskim Lwowie,policję obwodową i mera zmroziło,media od oskarżeń się dławią,zaś SBU ścierpieć nie może,istna katastrofa się przytrafiła: biało-czerwony dym na polskim Cmentarzu Orląt,w polskim Lwowie się pokazał.Olbrzymią prowokacją to nazywają,nie precyzując kto kogo i za co prowokuje.Zdrowo się lwowskim bandersynom popierd…ło.