Sekretarz obrony USA Jim Mattis otrzymał upoważnienie do zastosowania mocniejszych środków w celu wsparcia funkcjonariuszy straży granicznej na granicy z Meksykiem – podała w środę agencja Reutera. Według nieoficjalnych informacji Biały Dom zezwolił m.in. na użycie „śmiercionośnej siły” przeciw kolumnom migrantów zmierzających od południa w stronę USA.

Mattis powiedział w środę dziennikarzom, że otrzymał odpowiednie upoważnienia, lecz decyzję, czy z nich skorzysta, podejmie w razie otrzymania prośby ze strony Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według amerykańskiego sekretarza obrony w zależności od żądania DHS wojsko może otrzymać uprawnienia do tymczasowego zatrzymywania migrantów, ale nie prawo do ich aresztowania. Żołnierze mogliby zatrzymywać migrantów tylko przez „minuty, nawet nie godziny”, a później przekazywali ich strażnikom granicznym. Mattis powiedział, że żołnierze byliby uzbrojeni jedynie w tarcze i pałki.

Jak podał Reuters, powołując się na dwóch anonimowych urzędników amerykańskiej administracji, dokument podpisany przez szefa personelu Białego Domu Johna Kelly’ego dał Mattisowi uprawnienia do wprowadzenia ochrony służb imigracyjnych, w tym do użycia w razie potrzeby takich środków jak „śmiercionośna siła”, kontrola tłumów, tymczasowe zatrzymanie i pobieżne przeszukanie.

Według Jima Mattisa upoważnienie Białego Domu nie jest złamaniem prawa federalnego, które zabrania używania armii do utrzymywania porządku publicznego w USA bez zgody Kongresu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec października br. amerykański resort obrony ogłosił, że wysyła na granicę z Meksykiem tysiące wojskowych, którzy mają pomóc straży granicznej w ochronie południowej granicy USA przed migrantami z Ameryki Środkowej. W sumie liczba żołnierzy skierowanych do udziału w operacji „Wierny Patriota” ma sięgnąć 5800. Twierdzono wówczas, że wojskowi będą towarzyszyć patrolom straży granicznej, lecz mają bezpośrednio nie wchodzić w kontakt z migrantami.

Operacja „Wierny Patriota” ma związek z kolumnami tysięcy migrantów z Ameryki Środkowej maszerujących przez Meksyk w stronę amerykańskiej granicy.

Kresy.pl / Reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz