Portal „Myrotworec” uznał, że Swietłana Aleksijewicz szerzyła „propagandę ukierunkowaną na rozniecanie waśni narodowościowych”.

Nazwisko Swietłany Aleksijewicz, białoruskiej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2015 rok zostało w środę 8. sierpnia umieszczone w bazie kontrowersyjnego ukraińskiego portalu „Myrotworec” (pol: Rozjemca). – podaje portal Zaxid.net. „Myrotworec”, nieoficjalnie związany w ukraińskimi władzami, prowadzi spis osób mających szkodzić Ukrainie. Wystarczy krytyczna wypowiedź o Ukrainie lub Ukraińcach, by znaleźć się na celowniku osób prowadzących tę stronę.

Jak wynika z „dossier” zaprezentowanego przez „Myrotworca”, Aleksijewicz podpadła za szerzenie „propagandy ukierunkowanej na rozniecanie waśni narodowościowych”. Chodzi o wypowiedź noblistki z czerwca 2016 roku na spotkaniu z czytelnikami w Nowym Jorku, w której uznała ona Ukraińców za jedynych sprawców Holokaustu na ziemiach białoruskich.

Powiem wam więcej. Na przykład sprawcy, którzy działali na terytorium Białorusi, wszyscy byli z Ukrainy. Więcej, nie tylko na Litwie, tam na Łotwie zniszczyli, sami zniszczyli Żydów jeszcze zanim zdążyli przyjść Niemcy. Ale tak było też na Ukrainie. – cytuje wypowiedź Aleksijewicz „Myrotworec”.

Co ciekawe, ukraińska strona zacytowała także inną wypowiedź Białorusinki ze spotkania w Nowym Jorku, w której oczerniała ona Polaków. „I wy wiecie, co Polska robiła z Żydami. Są inne czasy i dzisiaj ludzie żyjący na Łotwie, czy oni ponoszą odpowiedzialność za to, co robili ich rodzice? W najwyższym sensie – ponoszą! Wiem, co jeden z moich znajomych dziennikarzy w Polsce napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda!”. Słowa te wywołały oburzenie w Polsce a polskie MSZ nazwało je nie opartymi na faktach, niesprawiedliwymi i krzywdzącymi.

CZYTAJ TAKŻE: Katolicy będą zabijać – straszy białoruska noblistka [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O Myrotworcu zrobiło się głośno wiosną 2015 roku, gdy wyszło na jaw, że na swojej liście wrogów Ukrainy opublikowano tam szczegółowe dane znanego opozycyjnego dziennikarza Ołesia Buzyny, a także polityka byłej Partii Regionów i krytyka EuroMajdanu, Olega Kałasznikowa. Obaj zostali zamordowani wkrótce po tym, jak ich zdjęcia, numery telefonów i adresy pojawiły się w sieci.

W maju 2016 roku Myrotworec opublikował dane ponad 4 tys. dziennikarzy z całego świata, którzy otrzymali akredytacje nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej. Dziennikarzy takich stacji i agencji jak CNN, BBC, TASS, Reuters czy Al-Jazeera oskarżono o „współpracę z terrorystami”. Akcja ta wywołała skandal i oburzenie w środowisku dziennikarskim.

Portal został założony przez grupę wolontariuszy na czele z Heorhijem Tuką, późniejszym gubernatorem obwodu ługańskiego, a obecnie wiceministrem w rządzie Wołodymyra Hrojsmana ds. okupowanych terytoriów Donbasu. Myrotworec był od początku szczególnie aktywnie wspierany przez doradcę szefa ukraińskiego MSW Antona Heraszczenkę, a także Borysa Fiłatowa i Jurija Butuzowa. Z jego pomocy miały aktywnie korzystać m.in. ukraińskie służby specjalne (w tym wywiad, SBU czy służby graniczne).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polski duchowny trafił na listę „wrogów Ukrainy” kontrowersyjnego ukrańskiego portalu

Kresy.pl / zaxid.net / rp.pl / Myrotvorets.center
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz