Podczas swojego wystąpienia w Nowym Jorku, białoruska noblistka Swietłana Aleksiejewicz, która niedawno otwarcia wsparła TV Biełsat, stwierdziła, że Polacy mordowali Żydów i traktowali ich „najgorzej ze wszystkich”.

„I wy wiecie, co robiła Polska z Żydami. (…) Wiem, że jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda”– powiedziała Swietłana Aleksiejewicz, noblista i obrończyni TV Biełsat, podczas rozmowy na nowojorskim Brooklynie.

„Nasi przyjaciele z Białorusi są oburzeni, co wygaduje noblistka Swietłana Aleksiejewicz w stosunku do Polski!”– napisał na Facebooku Piotr Hlebowicz, działacz Solidarności i Solidarności Walczącej.

„To skandal, by laureatka literackiej nagrody Nobla wyrażała takie sądy o Polsce i Polakach. Z tego krótkiego fragmentu wynika jasno, że… Polacy postępowali z Żydami gorzej niż inni, logicznie więc myśląc, dotyczy to również … Niemców”– napisał.

„Ta pani chyba nie wie, iż to właśnie Polacy mają najwięcej posadzonych drzewek w instytucie Yad Vashem w Izraelu za ratowanie Żydów. Że to właśnie w Polsce za ukrywanie Żydów groziła ze strony Niemców kara śmierci. Kolejny kamyczek kłamstwa i nienawiści do naszego polskiego ogródka, kolejny krok do zakłamania historii”– dodaje.

„Należy pani Aleksiejewicz powiedzieć wprost – pani kłamie, skąd ta nienawiść do Polaków? Zareagujmy solidarnie przeciwko ksenofobii pani Aleksiejewicz. Niech jej książki czytają tacy znajomi pisarki jak ten, na którego słowa powołała się w wywiadzie”– zakończył Piotr Hlebowicz.

Aleksiejewicz jako jedna z przedstawicielek białoruskich intelektualistów wystosowała niedawno list w obronie TV Biełsattwierdząc, że stacji grozi likwidacja. Jej zdaniem, kraje zachodnie dają się ponieść iluzji chęci Łukaszenki na zbliżenie z Zachodem, a przez to „pozostawia się nas bezbronnych”.Stwierdziła m.in., że „chcą (…) zamknąć Biełsat”.

Facebook.com / youtube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  azar :

  I takie to skutki przynosi obecna polityka wschodnia PiSu jako kontynuacja działań poprzedniej władzy zdrajców z PO. Dalej PiSdzielce wspierajcie Romaszewską i jej zasrany Bielsat i białoruską opozycję, która to dała wyraz już poparciem dla KODu a nie dla was rządzących. Dalej walczcie z prezydentem Łukaszenko a poprzez to działajcie na szkodę białoruskich polaków bo dla was PiSdzielców liczy się zemsta a nie dobro polskich obywateli!!!!!

 2. alexwolf
  alexwolf :

  Żydostwo talmudyczne powiedziało wprost, jeżeli Polska nie zapłaci odszkodowań za majątek żydowski, to będzie atakowana ze wszystkich stron i oskarżana o niebywałe zbrodnie i tak się dzieje. Ta baba to szaber gojka, która dostaje kasę od Żydów tak jak Gross i im podobni by szkalować naród polski.

  • Avatar
   azar :

   Żydostwo skoro domaga się odszkodowań to skierować ich do tych, przez których te majątki potracili czyli do Niemiec jako sprawcy wywołania wojny jak i do USA, GB i Rosji które to zadecydowały o losie powojennej Polski. Od obecnej Polski to żydy wara!!!! Tak jak W PiS działa lobby ukraińskie tak i działa żydowskie więc znając życie PiSdzielce już się szykują na wypłty odszkodowań bo taki rozkaz płynie z USA i Israela!!!

 3. Avatar
  piotrx :

  Ciekawe czy ta „noblistka” i jest tak białoruska jak GW jest polska?
  I nie jest to żadna „intelektualistka” tylko zwyczajna antypolska „propagandystka”. Po prostu dowiedziała się tego od jednego z „polskich dziennikarzy” i to jej wystarczy, pewnie tak „polskiego” jak GW ….Za co dostaje sie teraz Nobla……
  http://forward.com/culture/books/322371/svetlana-alexievichs-nobel-prize-is-tribute-to-her-fight-against-anti-semit/

 4. Avatar
  rawen :

  NIE INTERESUJE MNIE ILU ŻYDOW ZAMORDOWALI POLACY A FAKT,ŻE TO ZROBILI POLACY JEST NIEZAPRZECZALNY …
  Pogrom w Jedwabnem ===== https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrom_w_Jedwabnem =====///
  Polacy mordowali nie tylko w Jedwabnem. Gwałcili, mordowali, wyrywali złote zęby, rozbijali o ściany główki malutkich dzieci. To nie zbrodnie nazistów, nie dzieło bolszewików, nie rajd band UPA. To Polacy rozprawiali się z żydowskimi sąsiadami na przełomie czerwca i lipca 1941 roku. Niemcy nie musieli ich nawet nadzorować. Ani specjalnie zachęcać. ===== http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/01/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwabnem-trzy-pogromy-ktorych-powinnismy-sie-wstydzic/ =====///