W lasach w pobliżu wsi Stratyn (obecnie obwód iwanofrankiwski na Ukrainie) wykopano dwa archiwa banderowskiego podziemia. O znalezisku poinformowało we wtorek Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego (CDWR) we Lwowie.

Raporty i inne dokumenty OUN-UPA znajdowały się w bańce na mleko oraz w metalowej skrzyni na amunicję. CDWR, do którego trafiły oba znaleziska, podało, że większość dokumentów jest nieznana historykom. Dokumenty znajdujące się w bańce zachowały się bardzo dobrze i zostaną poddane konserwacji przez pracowników CDRW a z czasem ich fotokopie znajdą się na stronie internetowej Centrum. Niestety dokumenty umieszczone w skrzynce uległy niemal całkowitemu zniszczeniu.

Kilkaset dokumentów pochodzi z lat 1945-1946. Przeważnie są to meldunki OUN-owskiego podziemia oraz oddziałów UPA z okręgów wojskowych „Buh”, „Łysonia”, „Howerla” (tereny obecnych obwodów lwowskiego, tarnopolskiego i iwanofrankiwskiego) oraz tzw. Zakerzonia, czyli południowo-wschodnich rubieży Polski w jej powojennych granicach. Po raz pierwszy odkryto 5 raportów odcinka taktycznego „Mahura” wchodzącego w skład WO „Howerla” oraz kilku kronik sotni UPA z WO „Łysonia”. W znalezisku znajdowało się także około 10 różnych typów tzw. bofonów – upowskich pokwitowań.

Osobna grupa znalezionych dokumentów jest poświęcona wyborom do Rady Najwyższej ZSRR w 1946 roku. Jak twierdzi CDWR, dla upowskiego podziemia zakłócenie wyborów było najwyższym priorytetem.

„Jest dla nas oczywiste, że archiwum miało na celu informowanie przywódców OUN i głównego dowództwa UPA. Nie jest na razie możliwe ustalenie, czy członkowie Prowidu OUN pracowali z nim, ale po raz pierwszy znaleźliśmy kryptonim podziemnej poczty «AA» i «612». Kto to jest, myślę, że dowiemy się z czasem” – powiedział Rusłan Zabiły, nacjonalistyczny historyk, szef Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego.

Przypomnijmy, że w styczniu br. podobne archiwum znaleziono w lesie w pobliżu Rohatyna, położonego zaledwie około 10 km od Stratyna.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Odnalezione dokumenty UPA zawierają wezwania do mordowania polskich kobiet i dzieci

Kresy.pl / facebook.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz