We wsi Rowańce (ukr. Rowanci) pod Łuckiem na Wołyniu w piątek rozpoczęła się 15. edycja nawiązującego do banderowskich tradycji festiwalu „Bandersztat”.

Jak podaje Suspilne, festiwal obędzie się w dniach 6-8 sierpnia. W tym roku impreza jest poświęcona 30. rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę.

Festiwal jak zwykle będzie miał kilka scen, miasteczko namiotowe i miasteczko dla dzieci. Pierwszy dzień imprezy odbył się bez hucznych wydarzeń. Uczestnicy festiwalu dopiero się zjeżdżają, wciąż trwają prace nad poprawą infrastruktury, a przedsiębiorcy rozbijają namioty w strefie handlowej. Pracowały jedynie sceny literacka i dyskusyjna.

Jednym z pierwszych gości sceny literackiej była Natalka Pozniak-Chomenko – dziennikarka, pracownik Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, autorka książki „Ochotnicy: siła tych, którym zależy”.

Odbyło się też „tradycyjne” spotkanie z byłymi członkami OUN-UPA.

Jak wynika z zapowiedzi na facebookowej stronie festiwalu, w niedzielę na dyskusyjnej scenie wystąpi aktywista Serhij Sternenko, były szef Prawego Sektora w Odessie, skazany ostatnio w zawieszeniu na 3 lata pozbawienia wolności za porwanie prorosyjskiego samorządowca. Toczy się także proces, na którym jest oskarżony o zabójstwo.

Przez wszystkie trzy dni na terenie festiwalu będzie czynny punkt szczepień przeciw koronawirusowi. Pierwsi chętni już zostali zaszczepieni.

Na „Bandersztacie” obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.

Dyrektorka wykonawcza festiwalu Marjana Kowal wytłumaczyła Suspilnemu, dlaczego na „Bandersztacie” nie wystąpią zagraniczne zespoły: „My, jako festiwal, nadajemy wszystko, co ukraińskie. Jeśli inne festiwale próbują przywieźć kogoś z zagranicy, czym zbierają publiczność, to Banderstadt jst za tym, by demonstrować swoje – ukraińskie”.

Przypomnijmy, że w 2017 roku podczas festiwalu „Bandersztat” ówczesna szefowa ukraińskiego ministerstwa zdrowia Ulana Suprun mówiła, że ona i jej współpracownicy przed podjęciem ważnej decyzji zadają sobie w pracy pytanie „co zrobiłby Stepan Bandera”.

Kresy.pl / volynpost.com / suspilne.media / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz