Specjalna komisja ukraińskiego parlamentu ds. zbadania głośnego wysadzenia w powietrze składu amunicji w Bałakliji w 2017 roku przygotowała pierwszy raport, w którym m.in. zakwestionowała wersję o tym, że przyczyną wybuchów był atak z drona. – informuje agencja Ukrinform.

O przygotowaniu raportu poinformował w niedzielę na Facebooku szef frakcji “Sługi Narodu” Dawyd Arachamija. Z jego wpisu wynika, że przyczyną wybuchów mogła być detonacja ładunków wybuchowych umieszczonych w ziemi.

“Ekspertyza wykazała, że ​​przyczyną jednej z pierwszych eksplozji, od której wszystko się rozpoczęło, była detonacja specjalnych ładunków, które uprzednio ułożono w ziemi. W rezultacie wybuchu utworzył się lej, który jest ogromny. Jednocześnie po ugaszeniu pożaru na terytorium arsenału odkryto do 10 podobnych lejów, co świadczy o identycznej naturze ich zaminowania”- napisał deputowany.

W skład ładunku wybuchowego miały wchodzić trinitrotoluen (trotyl), heksogen i pentryt. Według Arachamiji potwierdziła to ekspertyza instytutu kryminalistycznego z Charkowa.

Arachamija wskazał też na istnienie dowodów, że w momencie wybuchów w rejonie Bałakliji nie było żadnych aparatów latających a “informacje Ukrawiaruchu o przelocie drona nie wytrzymują jakiejkolwiek weryfikacji i są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem”.

Polityk wyraził przypuszczenie, że o przygotowaniach do wysadzenia arsenału wiedzieli ukraińscy wojskowi.

Arachamija ujawnił, że w związku z wątpliwościami odnośnie oficjalnej wersji śledztwa styczniu br. komisja zwróciła się do prokuratora generalnego o przekazanie sprawy innemu organowi śledczemu. Wysłano także pismo do szefa SBU o rozbieżnościach pomiędzy wersją śledztwa a ustaleniami komisji. “A więc, właściwie, o fałszowaniu materiałów śledztwa” – stwierdził Arachamija.

23 marca 2017 roku w magazynach wojskowych w Bałakliji doszło do wybuchów przechowywanych tam pocisków czołgowych i artyleryjskich oraz pożaru. Eksplozje trwały kilka dni. Zginęła jedna osoba cywilna, a kilka innych zostało rannych. Wskutek eksplozji w Bałakliji Ukraina straciła zapasy amunicji warte 1 mld dolarów.  Sprawę uznano za rosyjski sabotaż wykonany za pomocą drona.

Kresy.pl / Ukrinform / Unian

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply