Jak wynika z analizy ukraińskiego portalu, skuteczna walka z korupcją – przynajmniej w obwodzie lwowskim na Ukrainie – jest fikcją.

Lwowski portal zaxid.net przedstawił w środę wyliczenia, z których wynika, że ściganie miejscowych łapówkarzy jest iluzją – od 2014 roku jedynie 1% spraw o korupcję w obwodzie lwowskim zakończył się prawomocnym wyrokiem nakładającym karę pozbawienia wolności.

Jak ustalili dziennikarze portalu na podstawie oficjalnych danych, od początku 2014 roku, w obwodzie lwowskim zatrzymano 665 osób podejrzanych o korupcję. Chodzi o sprawy łapówkarskie oraz niegospodarność czy przywłaszczenia majątku. „Za każdym razem informując o takim zatrzymaniu stróże prawa ogłaszają, że zatrzymanym grozi kilka lat więzienia. Ale to nie tak” – pisze zaxid.net.

Okazało się, że spośród tych spraw mniej niż jedna trzecia – 190 – trafiła do sądu. Zaxid.net zaznacza przy tym, że część śledztw nie została jeszcze zakończona. Niemniej, nawet większość najstarszych spraw – z lat 2014-15 – jak napisano, „skończyła się niczym”.

Jak również ustalono, 70 ze 190 spraw, które skierowano do sądu, skończyło się zwolnieniem od odpowiedzialności karnej poprzez ugodę o przyznaniu się do winy. Kolejne 109 spraw zakończyło się jedynie zasądzeniem grzywn o średniej wysokości 17 tys. hrywien (ok. 2,4 tys. złotych). Zaxid.net ustalił, że zwykle sądy wyznaczają grzywnę o 10 tys. hrywien wyższą od kwoty łapówki, jednak w 20 proc. przypadków wartość kary była… niższa.

Jedynie 11 osób zostało skazanych na inne kary. Dwie z nich skazano na prace społeczne, kolejne dwie – na kilkumiesięczny areszt. Tylko 7 osób usłyszało wyroki pozbawienia wolności – a więc jedynie 1 procent zatrzymanych łapówkarzy.

Co ciekawe, z analizy lwowskiego portalu wynika, że najpopularniejszymi dniami brania łapówek były wtorek i czwartek – na każdy z tych dni przypadało ponad 20 proc. przypadków korupcji. Najrzadziej łapówki brano w niedziele – tylko 3 proc. przypadków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: deputowany oskarża Poroszenkę o korupcję. W tle m.in. Kulczyk i Kwaśniewski

Kresy.pl / zaxid.net

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz