Mer Lwowa Andrij Sadowy nie musi wpłacać milionowej kaucji – zdecydował w środę Wyższy Sąd Antykorupcyjny.

Izba Apelacyjna ukraińskiego Wyższego Sądu Antykorupcyjnego zmieniła postanowienie sądu niższej instancji o wyznaczeniu merowi Lwowa Andrijowi Sadowemu środka zabezpieczającego w postaci kaucji w wysokości 1 056 550 hrywien, czyli równowartości około 172 tys. złotych. Sadowego zobowiązano jedynie do zgłaszania się na każde wezwanie śledczych oraz do powstrzymania się przed kontaktami ze świadkami w jego sprawie. W ten sposób sąd częściowo uwzględnił odwołanie polityka. Środki zapobiegawcze obowiązują mera Lwowa do 20 stycznia przyszłego roku.

W przypadku niezastosowania się do wyznaczonych środków Sadowemu grozi grzywna w wysokości od 525 do 4,2 tys. hrywien. Postanowienie sądu jest prawomocne.

Od postanowienia sądu pierwszej instancji odwoływała się także prokuratura, lecz Wyższy Sąd Antykorupcyjny nie uwzględnił jej odwołania. Prokuratura domagała się, by kaucja Sadowego wynosiła 50 mln hrywien, a także by merowi odebrano paszport i zakazano opuszczania Lwowa bez pozwolenia śledczych.

Jak pisaliśmy, Sadowy jest podejrzany o nadużycia władzy w czasie budowy parku przemysłowego w miejskim mikrorejonie (osiedlu) Rzęsna (ukr. Riasne, dawniej osobna wieś Rzęsna Polska). Miało tam dojść do nieprawidłowości przy jednym z przetargów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Mer Lwowa wezwał władze Przemyśla do przywrócenia ulicy bpa Kocyłowskiego

Kresy.pl / RBK / Unian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz