W okupowanym przez Rosjan Melitopolu dokonano “denazyfikacji” ulicy Dmytra Doncowa, głównego ideologa ukraińskiego skrajnego nacjonalizmu. Przemianowano ją na cześć Pawła Sudopłatowa, agenta sowieckich służb, który dokonał skutecznego zamachu na przywódcę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Jewhena Konowalca. Zarówno Doncow, jak i Sudopłatow, pochodzili właśnie z Melitopola.

O “denazyfikacji” ulicy Doncowa w Melitopolu (obwód zaporoski na Ukrainie) poinformował w czwartek ukraiński portal Strana.ua. Dokonały tego władze osadzone w mieście przez okupacyjne rosyjskie wojska.

Po zmianie ulica nosi imię Pawła Sudopłatowa, agenta sowieckich służb specjalnych, który w 1938 roku zabił w Rotterdamie wodza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Jewhena Konowalca. Sudopłatow dokonał zamachu przekazując Konowalcowi pudełko z cukierkami czekoladowymi, w którym był ładunek wybuchowy.

Dmytro Doncow stał się w latach międzywojennych głównym ideologiem ukraińskiego nacjonalizmu, który nadał temu ruchowi fanatyczne oblicze i stworzył podwaliny pod jego ludobójczy charakter. Jak pisał badacz zagadnienia nacjonalizmu ukraińskiego prof. Bogumił Grott, „Zasady ideologii ukraińskiego nacjonalizmu, przedstawione przez Doncowa w jego głównym dziele [pt. „Nacjonalizm” – red.], wprowadzała w życie założona w 1929 r. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, a potem jej bojówki – UPA. Zasady te były bliskie nazizmowi i miały charakter faszystowski”. Wpływ „Nacjonalizmu” Doncowa na ukraiński nacjonalizm bywa przyrównywany do wpływu „Mein Kampf” Hitlera na Niemcy. Doncow był zresztą autorem przekładu „Mein Kampf” na język ukraiński.

Strana.ua podaje, że do 2016 roku ulica Doncowa nosiła nazwę Profinternu, czyli Czerwonej Międzynarodówki Związków Zawodowych – organizacji istniejącej w latach 1921-37 zrzeszającej związki zawodowe związane z ruchem komunistycznym.

Portal nie informuje o losie tablicy ku czci Doncowa, którą powieszono w Melitopolu na ulicy jego imienia.

Melitopol znalazł się w rękach rosyjskiej armii już na początku wojny z Ukrainą. Rosjanie twierdzili, że kontrolują miasto od 26 lutego br.

Kresy.pl / strana.today

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply