Media: Melitopol pod kontrolą Rosjan

Rosjanie twierdzą, że przejęli kontrolę nad miastem Melitopol na południu Ukrainy. Informowały też o tym różne media. Lokalne władze informują o „napiętej” i „bardzo trudnej sytuacji”.

Jak pisaliśmy wcześniej, Melitopol w piątek wieczorem był w zasadzie okrążony przez Rosjan i trwały tam walki. Według niektórych doniesień, siły rosyjskie w nocy kontrolowały już połowę miasta.

W sobotę rano rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że wojska Rosji przejęły pełną kontrolę nad Melitopolem. Rosjanie twierdzili, że żołnierze „podejmują wszelkie środki dla zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej”.

Informacje o zajęciu Melitopola przez siły rosyjskie podawały w sobotę rano także media w Polsce, m.in. RMF FM.

Media ukraińskie nie potwierdzają wprost informacji o utracie Melitopola, ale też im nie zaprzeczają. Aleksandr Staruch, szef zaporoskiej administracji obwodowej powiedział, że sytuacja w mieście „pozostaje napięta” i bardzo trudna.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Melitopolu. W mieście są ciężkie pojazdy wroga, starcia trwają. Kolumna wrogich pojazdów wyruszyła w kierunku Primorska” – powiedział w sobotę rano Staruch. Dodał, że według stanu na godz. 9 rano, od godziny 20:00 w piątek ukraińskie wojska straciły 14 rannych. „Przed nami trudny dzień”.

Dodajmy, że lokalne ukraińskie media podają, że w wyniku dotychczasowych ostrzałów uszkodzeniu uległy niektóre domy prywatne, a także sklepy i placówki gastronomiczne. Mieszkańcy zgłaszają też przypadki działania szabrowników. W sieci zamieszczono zdjęcia rozbitych witryn w sklepach, nie tylko spożywczych, ale też np. u jubilera. Dodajmy, że według mieszkańców, przynajmniej część grabieży dokonują żołnierze rosyjscy. Z drugiej strony, pojawiły się doniesienia o rzekomym witaniu Rosjan przez niektórych mieszkańców Melitopola.

Przed godziną 9:00 czasu lokalnego podawano, że w mieście słychać odgłosy kanonady.

Melitopol to strategicznie położone miasto w obwodzie zaporoskim. To m.in. węzeł komunikacyjny, łączący trasy z Krymu, Chersonia i Berdiańska w kierunku na Zaporoże i Dnipro na północy.

mv.org.ua / tvzveda.ru / Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply