Według niektórych źródeł, Rosjanie rzekomo zdołali opanować już połowę strategicznie położonego miasta Melitopol. Wiadomo, że w piątek wieczorem było ono w zasadzie otoczone i częściowo opanowane przez rosyjskie wojska.

Już wcześniej pisaliśmy, że w piątek rano postępujące od południa Ukrainy rosyjskie wojska przystąpiły do ataku na Melitopol, strategicznie położone miasto w obwodzie zaporoskim. To m.in. węzeł komunikacyjny, łączący trasy z Krymu, Chersonia i Berdiańska w kierunku na Zaporoże i Dnipro na północy. Mer Melitopola, Ihor Sudakow poinformował na Facebooku, że sytuacja w mieście jest „bardzo napięta”. Przyznał też, że walki toczą się na ulicach miasta.

Jak poinformował szef Zaporoskiej Administracji Wojskowej Ołeksandr Staruch, według stanu na godz. 22:00 czasu lokalnego „Melitopol jest otoczony”. Poinformował, że rzeczywiście wcześniej wojska rosyjskie zdołały wkroczyć do miasta, ale zostały wyparte przez oddziały ukraińskie.

„Na ten czas odbywa się pół-otoczenie przez wojska rosyjskie. W pobliżu miasta trwają walki” – twierdził Staruch. Dodał, że bezpośrednio do miasta zdołały przedostać się niewielkie grupy dywersyjne, próbujące przejąć obiekty infrastruktury krytycznej.

Według niego, główna kolumna rosyjskich wojsk obeszła Melitopol od południa, w kierunku wschodnim, na portowe miasto Berdiańsk. W połowie drogi zatrzymała się.

Już wcześniej podawano, że sytuacja w mieście jest „złożona i niejednoznaczna”, gdyż w części miasta w ciągu dnia utrzymywali się od rana żołnierze rosyjscy, którzy przebyli od strony Krymu. W wyniku ostrzału miasta uszkodzeniu uległy liczne podstacje, przez co w Melitopolu przez pół dony nie było światła, wody ani ogrzewania. Przez cały dzień w różnych częściach miasta słychać było odgłosy walk, w tym czołgów.

Uwaga – poniższe nagranie zawiera bardzo liczne wulgaryzmy.

Rosjanie twierdzą, że wieczorem 25 lutego ich wojska wkroczyły do Melitopola, rzekomo nie napotykając już większego oporu. Rosyjskie media podają niepotwierdzone informacje, że mieli ich rzekomo witać niektórzy mieszkańcy miasta.

W sieci pojawiły się też doniesienia, według których strona ukraińska przyznaje, że kontroluje połowę miasta.

mv.org.ua / news.ru / suspilne.media / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply