Ukraińcy odparli rosyjski desant w Wasylkowie

Przez całą noc w Wasylkowie pod Kijowem, gdzie znajduje się baza ukraińskich powietrznych, toczyły się zaciekłe walki.

W nocy z piątku na sobotę siły rosyjskie podjęły próbę zajęcia lotniska i bazy sił powietrznych w Wasylkowie na południe od Kijowa. Informowano o ciężkich walkach i próbie desantu przez żołnierzy rosyjskich. Ukraińskie dowództwo podało, że strącono duży rosyjski samolot transportowy Ił-76, a także parę śmigłowców. Ukraińskie media podają, że przez całą noc w Wasylkowie trwały zaciekłe walki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4599.49 PLN    (20.9%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W sobotę rano mer miasta Wasylków, Natalia Bałasynowycz podała, że całonocne walki zakończyły się zwycięstwem ukraińskich sił zbrojnych. Walczyła tam 40. brygada.

Według jej relacji, w piątek miał miejsce atak rakietowy na jednostkę wojskową i lotnisko, a Rosjanie wysadzili desant. Zaznaczyła, że przysłane ze stolicy wozy bojowe przybyły na czas, biorąc udział w obronie. Powtórzyła też wcześniejsze doniesienia, że obrona powietrzna zestrzeliła duży rosyjski samolot transportowy z desantem i co najmniej jeden śmigłowiec. Bałasynowycz przyznała zarazem, że walki z Rosjanami toczyły się także na ulicach miasta oraz, że są poważne straty w ludziach.

„Mamy straty i wielu rannych. Mamy, niestety, dwustu” – powiedziała, szacując liczbę strat po stronie ukraińskiej.

Czytaj także: Stoltenberg: NATO będzie dalej dostarczać Ukrainie broń, w tym systemy obrony powietrznej

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz