Lwów przemianuje plac, którego obecna nazwa sławi krwawe powstanie?

Z doniesień portalu Twoje Misto wynika, że lwowscy urzędnicy zamierzają przemianować plac Koliszczyzny, nazwany tak na pamiątkę krwawego powstania ruskiego chłopstwa i zrewoltowanych kozaków, podczas którego doszło do niesławnej rzezi Humania.

Jak napisało w poniedziałek Twoje Misto, renowacja położonego w ścisłym historycznym centrum Lwowa placu Koliszczyzny [ukr. Płoszcza Kolijiwszczyny] zmierza ku końcowi. Renowację poprzedziły badania archeologiczne, które doprowadziły m.in. do odsłonięcia pozostałości studni z 1844 roku. Teraz w tym samym miejscu powstaje fontanna w kształcie studni. Na jej pokrywie mają zostać wyryte nazwiska mieszkańców placu i najbliższych domów, którzy mieszkali tam przed wojną.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wydaje się, że zrekonstruowany plac może zostać przemianowany. Zasugerował to mer Lwowa Andrij Sadowy. „Wkrótce we Lwowie pojawi się kolejna fontanna. Ten wyjątkowy plac jest już w końcowej fazie renowacji. Jest nawet nazwa +Plac Sąsiadów+, która opowie o ludziach, którzy żyli tu w różnych czasach, ale w pokoju” – przytacza jego słowa Twoje Misto.

Portal przypomniał, że w przeszłości plac nosił nazwy Plac Żydowski i Plac Wekslarski. „Teraz miasto zastanawia się, jak nazwać go dzisiaj, aby odzwierciedlał to, co było w przeszłości i co będzie w przyszłości” – czytamy.

Ze słów Liliji Onyszczenko z lwowskiego Ratusza wynika, że nowa fontanna będzie nosić nazwiska żydowskich mieszkańców Lwowa, ponieważ plac leżał w dzielnicy żydowskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisał na naszych łamach Marek A. Koprowski, Koliszczyzna, zwana także powstaniem hajdamaków, była wymierzona przeciwko polskiemu ziemiaństwu, Żydom i księżom katolickim. Powstańcy pod wodzą Maksyma Żeleźniaka zajmowali kolejno: Żabotyń, Śmiła, Czerkasy, Wasylkowszczyzna, Korsuń, Bohusław, Lisianka i wreszcie Humań, w którym urządzono rzeź tysięcy mieszkańców. Ten ostatni został zdobyty wskutek zdrady setnika kozackiego Iwana Gonty. Ataman ten szybko obok Żeleźniaka stał się jednym z przywódców powstania, które szybko ogarnęło województwo: kijowskie, bracławskie, część podolskiego i wołyńskiego. Powstanie zostało stłumione przez wojska rosyjskie i polskie.

Przypomnijmy, że Iwan Gonta został uwieczniony przez ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenkę w poemacie „Hajdamaki”. W utworze Gonta morduje swoich synów, uważając ich za Polaków, ponieważ zostali urodzeni przez polską matkę. Zdaniem historyk dr Lucyny Kulińskiej „Hajdamacy” to dzieło „w swym przesłaniu nie tylko antypolskie, antykatolickie i antyżydowskie, ale także głęboko amoralne i patologiczne”. Jej zdaniem antypolskie wątki w poezji Szewczenki zostały wykorzystane przez nacjonalistów ukraińskich do mobilizowania ludności ukraińskiej przeciwko Polakom w dobie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W czasie wojny środowiska narodowe wstrząśnięte skalą zbrodni OUN-UPA pisały wprost: Na „Hajdamakach” Szewczenki wychował się ten naród – na zbrodniarzy i rizunów wychowuje go kler. Przez mord i rzeź chcą iść do niepodległości.

Jak pisaliśmy, w 2015 roku w Humaniu odsłonięto pomnik Gonty i Żeleźniaka.

Kresy.pl / tvoemisto.tv

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz