W Humaniu w obwodzie czerkaskim odsłonięto Maksa Żeleźniaka i Iwana Gonty. W 1768 r. kierowali oni rzezią jakiej w na Polakach i Żydach w tym mieście dopuścili się kozacy i zrewoltowane chłopstwo.

Rzeź humańska była jedną z wielu zbrodni jakiej rebelianci dopuścili się trakcie tak zwanej „koliszczyzny”. Ruscy chłopi, hajdamacy oraz kozacy zadnieprzańscy dopuścili się w czerwcu i lipcy 1768 r. wielu zbrodni na Polakach, Żydach, duchownych katolickich i unickich (w rebelii uczestniczyło chłopstwo prawosławne). Iwan Gonta był setnikiem kozackim służącym w wojskach wojewody kijowskiego Franciszka Salezego Potockiego do którego należał Humań. Wysłany jako parlamentariusz do zastępów prowadzonych przez Żeleźniaka zdradził przechodząc na ich stronę. Liczbę ofiar rzezi humeńskiej szacuje się na kilka-kilkanaście tysięcy osób.

Władze lokalne i mieszkańcy Humania uznalli jednak za stosowne oddać hołd Goncie i Żeleźniakowi. Według relacji lokalnego portalu na odsłonięciu pomnika przywódców koliszczyzny zjawiły się „tłumy”. Na ich pomnik złożyli się „działacze społeczni, przedsiębiorcy, członkowie bractwa kozackiego”. 5 grudnia ma się odbyć jego urzoczyste poświęcenie.

procherk.info/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. bojno
  bojno :

  Z każdym pomnikiem ku czci zbrodniarzy współczesne państwo banderowsko-zaporoskie oddala się od Europy. Z czego niezmiernie cieszę się, ponieważ mam nadzieję, że nigdy Zaporoże nie wejdzie w struktury NATO i UE. Życzę siczy powodzenia na drodze ku samounicestwieniu.

 2. czas_przebudzenia
  czas_przebudzenia :

  Rządy w Europie są stopniowo przejmowane przez wyznawców zła. Dla tych nędzników banderowcy są naturalnym sprzymierzeńcem, który wywołuje nienawiść i zamęt na Wschodzie. Dla tego samego celu wyznawcy zła musieli z dużą pracochłonnością przez kilka dekad wtłaczać na Zachodzie multi-kulti. Nędzników nie wolno lekceważyć, bo oni dążą do wojny światowej i bazują na tym, że niewielu ludzi wierzy, że są zwodzeni przez wielkich oszustów. Warto nagłaśniać to wielkie oszutwo, bo dopiero w pełni zdemaskowany oszust przestaje być groźny.

 3. tagore
  tagore :

  Zapomnieli dodać tablicy informującej o tym ,że masakrę sprowokowała Moskwa poprzez cerkiew Prawosławną dla osłabienia IRP. Ciekawe kiedy postawią pomnik ku czci Perejasławskiego założenia jarzma do którego prowadziły kolejne prowokacje i bunty. Widać powinni nosić czapki z takim samym napisem co na czapce Monomacha.

  tagore

 4. patriota
  patriota :

  Kolejny wrogi Polsce gest ze strony bratniej-wrogiej upainy. Oczywiście ze strony naszego MSZ cisza, banderowców nie można obrazić… Ciekawe jeki numer wykręcą odwiedzającemu ich w grudniu dudzie ?? Kaczyński miał juszczenkę dekorującego zbrodniarzy upa, komorowski uchwałę gloryfikującą tą zwyrodniałą formację, teraz czas na kolejne upokorzenie podczas wizyty naszego prezydenta…