W Kijowie zakończyły się publiczne konsultacje w sprawie nazwania jednego ze skwerów imieniem “Kastusia” Kalinowskiego. Z wnioskiem o to wystąpiły środowiska białoruskich emigrantów, które przedstawiły Kalinowskiego jako “białoruskiego bohatera narodowego” i “bojownika o wolność i niezależność Białorusi”.

Jak podał we wtorek białoruski portal Nasza Niwa, 18 grudnia na stronie internetowej państwowej administracji ukraińskiej stolicy (KMDA) zakończyły się społeczne konsultacje w sprawie przemianowania skweru “Starodarnyckiego – 1” na skwer “Kastusia Kalinowskiego”. Na 82 uczestników internetowej dyskusji 65 poparło propozycję przemianowania skweru.

Ostateczna decyzja o zmianie nazwy skweru będzie zależeć od rady miasta Kijowa. Według Naszej Niwy należy się jej spodziewać nie wcześniej niż jesienią 2022 roku. Szanse na zgodę rady wydają się duże, ponieważ wstępnie zaakceptowała ona już projekt zmian przygotowany przez komisję ds. nazw.

Z doniesień Naszej Niwy i ukraińskich mediów wynika, że Kalinowski ma zostać upamiętniony w Kijowie jako “białoruski bohater narodowy” i “bojownik o wolność i niezależność Białorusi od Imperium Rosyjskiego”. W ten sposób przedstawiły go emigracyjne środowiska białoruskie, które wnioskowały o nadanie skwerowi jego imienia. Skwer wybrano nieprzypadkowo – leży on przy ulicy Grodzieńskiej (Kalinowski pochodził z Grodzieńszczyzny) a w pobliżu znajduje się ulica Dźwińska, nazwana tak od jednej z głównych białoruskich rzek.

Białoruskie środowiska narodowe oraz większość białoruskich historyków przedstawia Wincentego Konstantego Kalinowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego na Litwie, jako narodowego Białorusina walczącego o naród i państwo białoruskie. Jak pisaliśmy, w kręgach białoruskiej inteligencji, szczególnie osób związanych z opozycją, Kalinowskiego określa się mianem Białorusina, próbując zanegować jego polskość i fakt, że był przywódcą polskiego zrywu narodowego, którego celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości z Grodzieńszczyzną w składzie. Na tego rodzaju narrację odpowiedzieli polscy działacze z Grodzieńszczyzny publikując artykuł przywołujący historyczne źródła ukazujące polskość Kalinowskiego.

PRZECZYTAJ: Według publicysty historycznego Biełsatu przywódca powstania styczniowego nie był Polakiem lecz Białorusinem

Czytaj także: Białoruski działacz krytykuje prezydenta Polski, że nie opisał Kalinowskiego w kategoriach Białorusina

W tę retoryką w ostatnich latach wpisuje się część mediów w Polsce, jak również przedstawiciele polskich władz, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. W listopadzie 2019 roku przy okazji uroczystości pogrzebowej powstańców styczniowych na wileńskiej Rossie, prezydent odnosząc się do pytania dziennikarza stacji TV Biełsat powiedział, że bardzo cieszy go to, iż Białorusini uważają Wincentego Konstantego Kalinowskiego za swojego bohatera narodowego.

Kresy.pl / nashaniva.com / vechirniy.kyiv.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply